Facebook Profil Gizliliği Nasıl Korunur

facebookanaFacebook Türkiye’de ve dünyada en fazla kullanılan sosyal ağlardan biri. Artık neredeyse herkesin bir Facebook hesabı bulunuyor.  Son olarak Facebook ekibinin bazı yaptığı değişiklikler sebebiyle paylaştığınız birçok şey arkadaşınız olmayan ve istemediğiniz kişiler tarafından da görülebiliyor. Bu durum pek çok kişiyi rahatsız etmekte. Eğer siz de böyle bir durum ile karşı karşıya kalmak istemiyorsanız aşağıdaki yolları takip ederek Facebook’ta profil gizliliğini koruyabilirsiniz.

  • Profilinizi düzenlemek için yapmanız gereken ilk şey Ayarlar menüsünden Gizlilik sekmesine tıklamak. Burada size ait olan tüm kişisel bilgilerinizi görebilirsiniz.
  • Sonraki adım ise ‘İleride Paylaşacağım Gönderileri Kimler Görebilir?’ seçeneği altında paylaşımlarınızı görebilecek kişileri belirlemeniz.
  • Paylaşımlarınızı herkesin görebileceği şekilde ayarlayabileceğiniz gibi sadece kendinizin görebileceği şekilde de ayarlayabilirsiniz. Hareketler Dökümü bölümünde etiketlendiğiniz tüm resimleri, mesajları ve paylaşımları görebilirsiniz. Bu paylaşımlar içinde rahatsızlık duyduklarınız varsa tek tek bunları kaldırabilirsiniz. Böylece Facebook zaman tünelinde gözükmesini istemediğiniz herşeyi kaldırabilmeniz mümkün.
  • Facebook zaman tünelinde paylaştığınız şeylerin yapılan aramalarda da gözükmesini istemiyorsanız ‘Diğer arama motorlarının zaman tüneline bağlantı vermesini istiyor musunuz?’  kısmını Hayır olarak işaretleyin. Ayrıca ‘Aramada Beni Kimler Bulabilir?’ bölümünde sizi kimlerin görebileceğini ve size kimlerin erişebileceğini görebilmek için Facebook’ta kayıtlı olan e-posta ve telefon numaranızı aratabilirsiniz.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir