Kültür ve Hoşgörü Şehri Hatay (Antakya)

hatay1Pek çok kültüre ev sahipliği yapmış olan ilimiz Hatay, ülkemizin güneyinde yer almaktadır. İlin kuruluş yılının milattan önce yüz bin yıllarına kadar dayanıldığı düşünülüyor. Bugünün merkez ilçesi olan Antakya milattan önce üç yüz bin yılında kurularak kısa sürede gelişmiş ve Roma İmparatorluğu Abbasiler, Bizans İmparatorluğu ve Emevilerin eline geçtikten sonra Yavuz Sultan Selim döneminde Osmanlı topraklarında dahil edilmiştir. Bu kültür şehri 1918 yılına kadar Osmanlı hakimiyeti altında kalmış fakat sonrasında Fransız işgaline uğramıştır. 1921-1939 yılları arasında ise bağımsız bir bölge olmuştur. Mustafa Kemal bu küçük bağımsız bölgenin Türkiye Cumhuriyeti sınırları içine alınmasını çok istemiştir. Ne yazık ki bu bölge Atatürk’ün ölümünden sonra yani 1939 yılında Türkiye Cumhuriyeti sınırları içine alınmıştır. Bu şehre hoşgörü şehri denilmesinin sebebifarklı dinden ve kültürden pek çok insanın bir arada bulunmasıdır. Bu şehirde çok sayıda camii,kilise ve havralar yan yana bulunuyor. Aynı zamanda Hatay Türkiye’nin en çok tarihi esere sahip şehirlerinden birisidir. Saint Pierre kilisesi bu önemli eserlere örnek olarak verilebilir.,

Saint Pierre Kilisesi: Hatay ilinde bulunan bu kilisenin geçmişi M.S 5. yüzyıla kadar dayanıyor. Büyük bir mağaradan oluşan bu kilise Habib Neccar dağının batı yamacında yer almaktadır. Bu kilisenin hıristiyanlar açısından çok önemli olmasının sebebi hıristiyan kelimesinin ilk kez bu kilisede kullanılmasıdır. Ayrıca Hz. İsa’nın havarilerinden olan Petrus (Pierre) bu kilisede vaazlar vermiştir. Bu mağara hıristiyanlığın ilk kilisesi olmuştur ve bilinen ilk katolik kilisesi olma özelliği taşır. 1963 yılında Papa dördüncü Paolo bu mağarayı hıristiyanların hac yeri olarak kabul etmiştir.

Bu mağaranın hangi yılda yam olarak kilise haline getirildiği tam olarak bilinmemekle birlikte kilisenin içerisindeki mozaikler bugün hala ayakta kalmayı başarabilmiştir. Kilisede bulunan 3 kapı içerisinde ortadaki en büyüğüdür. 13 metre derinliğinde ,9,5 metre genişliğinde ve 7 metre yüksekliğinde olan mağaranın içinde bir tünel bulunmaktadır. Bu tünelin olası baskınlar sırasında bir kaçış yolu olarak kullanıldığı düşünülüyor. Tünele ek olarak dağın eteklerinden kiliseye doğru yüründüğünde içinde bir kişinin sığabileceği oyuklar görülebilir. Bu oyuklar kilisede toplananlar için gözcülük yapıldığının göstergesi olabilir. Yapının ön cephesinde yer alan yuvarlak pencereler kilisenin ışık almasını sağlamaktadır.

Mağaranın içerisinde kayalardan sızıntı halinde gelen suyun vaftiz için kullanıldığı biliniyor. Bu suyun ayrıca günümüzde de şifalı olduğuna inanılıyor. Fakat Hatay ilinde oluşan sık depremler nedeniyle bu su gittikçe azalmaktadır. Katolik ve Ortodoks olan pek çok hıristiyan her sene Pierre günü olan 29 Haziran’da burada toplanırlar. Son yıllarda kilisenin çevre düzenlemeleri için çalışmalara başlanmıştır. Ayrıca Hatay İl Kültür Müdürlüğüne bağlı olan kilisede yapılan ayinler valiliğin izni ile gerçekleşmektedir.

Hatay Arkeloji Müzesi

Bu müzede çoğunlukla antik döneme ait eserler bulunur. Hatay ilinin merkezinde yer alan bu müze içerisinde barındırdığı mozaiklerle ünlüdür. Bu müzenin dünyanın ikinci büyük mozaik müzesi olduğu söyleniyor. Çoğunun Roma dönemine ait olduğu mozaikler 1932 ve 1939 yılları arasında gün ışığına çıkarılmıştır. Müzedeki en ünlü mozaik gözleri ile sizi sanki nereye gitseniz takip eden bir insan mozağidir. Ne yazıkki tanıtımlar başarılı şekilde yapılsa da müzenin hak ettiği değeri görmediği düşünülüyor.

Hatay Yemekleri,

Türk mutfağında çok önemli bir yere sahiptir Hatay yemekleri. Hatay mutfağında özellikle Humus başta olmak üzere meseler çok çeşitlidir. Yeşil zeytinle hazırlanan ve tatlandırmak için içerisine nar ekşisi katılan mezeleri de oldukça meşhurdur. Kendine has bir lezzeti olan tuzsuz peynir ve tel kadayıfla yapılan künefeye ise söylenecek söz yok. Tepsi kebabı ve tuzlu yoğurt ise bu güzel şehrimize gidenlerin mutlaka tatması gereken muthiş lezzetlerden .

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir