3 Milyon Yıllık Lanetli Geçmişi İle Mavi Elmas

Oldukça değerli bir taş olan elmasın 3 milyon yıllık bir geçmişe sahip olduğu biliniyor. Elmasın büyülü özelliklere sahip olduğu düşünülmektedir. Sert bir yapıya sahip olan elmas o kadar serttir ki içine yalnızca ışık girebilmektedir. Fakat mavi elmas oldukça ilginç hikayelerle kendisini diğer elmaslardan ayırmaktadır.

Hope yani Umut elması dünyanın en büyük ve en değerli mavi elmasıdır. Bu elmas 1600lü yıllarda Hindistan’da bir tapınakta bulunan kötülüklerle savaşan Tanrıça Şiva’nın heykelinden çalınmıştır. 112 kratlık bu mavi elmas Tanrıça Şiva’nın üçüncü gözünü oluşturuyordu. Bu kıymetli elmas maceraperest olan değerli taş tüccarı Jean Baptiste Tavernier’in eline geçmiş, dana sonra bu tüccar bu elmasın ve diğer başka değerli elmasların da içinde bulunduğu bir sandığı Fransa Kralı 14. Lois’e satmıştır. Malesef taşın ilk kurbanı da bu Fransız kral olmuştur. Tüccar Tavarnier daha sonra değerli taş aramak için Rusya’ya gitmiş ve burada köpeklerin saldırısına uğrayarak ölmüştür. 1673 yılında elmasın daha da parlamasını siteyen 14. Lois elmasın yeniden kesilmesini istemiş ve böylece elmas 67 krata düşmüştür. Gittiği her davette bir kurdele ile bu elması boynuna bağlayan kral, kolyeyi taktığı günden itibaren art arda oğlunu, erkek kardeşini, torununu ve torununun eşini kaybetmiştir.

15. Lois yaşanan olaylardan dolayı bu elması takmak istememiştir. Bir ara bu elmasın devlet nişanı yapılması düşünüldüyse de sonradan vazgeçilmiştir. 16. Lois ve Kraliçe Marie Antoinette 14. Lois öldükten sonra elmasın varisleri oldular. Bu çift mavi elmasa ve gösterişe çok düşkündü. Fakat 1789’daki Fransız İhtilali sonrasında kaçmaya çalışırlarken giyotin ile idam edildiler. 1972 yılında ise mavi elmas diğer değerli elmaslarla birlikte kraliyet mülkünden çalındı. Çalınan bazı elmaslar sonradan bulunduysa da mavi elmas bulunamadı. Elmas 1839 yılında İngiltere’de ortaya çıktı. Elması Amsterdamlı bir elmasçını  oğlu olan Hendriks Falls sahiplenişti fakat Falls elması ele geçirdikten birkaç ay sonra intihar etti. Takvimler 1901 yılını gösterdiğinde ise elmas Henry Philip Hope adlı kişinin değerli taş koleksiyonunda Hope Elmas yani Umut Elması olarak yer almıştır. Fakat isminin aksine bu elmas Hope ailesine de uğursuzluklar getirmiştir.

Maddi sıkıntılar yaşayan Hope ailesi elması Fransız Jacquez Calot’a satmış, elmasın yeni sahibi Calot’da kısa süre içerisinde intihar etmiştir. Elmas daha sonra Matmazel Landre adlı bir dansözün boynunda görüldü ama ne yazıkki Matmazel Landre kendisine elması hediye eden aşığı Rus prensi tarafından öldürüldü. Mücevherlere düşkün olan II.Abdülhamit Hope Elması’nın metini duymuş ve 1908 de yarım milyon dolar ödeyerek elması satın aldı. Sonraki yıl Abdülhamit tahttan indirildi ve kendisine elması satan Rum muyumcu da hayatını kaybetti. İkinci Abdülhamit’in Elması adı altında satışa çıkarılan bu elması ünlü mücevherci Pierre Cartier aldı. Pierre, 1910 yılında bu uğursuz takıyı Evalyn Walsh Mclean adında zengin bir Amerikalı kadına sattı. Bu kadın elmasın şans getirdiğine öylesine inanmıştı ki elması bir an bile yanından ayırmıyordu.,

Mavi elmasın uğursuzluğu hala devam ediyordu. Amerikalı kadının oğlu Vinson 9 yaşındayken arabanın altında kalarak öldü. Oğlunun ölümünün ardından kızı da intihar etti. Kadının kocası ise önce akıl hastanesine kapatıldı ardından 1941 yılında da öldü. Bayan McLean öldükten sonra ailenin borçlarını ödemek için elmas satıldı. Elmaı New Yorklu ünlü bir mücevherci olan Harry Wiston aldı. Fakat bu lanetli elmasın daha .çok kişiye zarar vermesini engellemek için elması Washington’da bulunan Smithsonian Enstitüsüne bağışladı. 10 Kasım 1958 yılında açık kahverengi bir kutunun içerisinde iadeli taahütlü olarak bu enstitüye gönderilen mavi elmas bugün hala orada barınmaktadır.

mavi1

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir