Çocuk Felci Nedir

cocuk-felci-asi-gunleriÇocuk felci hastalığı sinsi bir hastalık olarak bilinir. Bunun nedeni hastalığın belirtilerinin baş ağrısı, kusma, sırt ağrısı, yorgunluk gibi genel şikayetler olmasıdır. Çocuk felci hastalığının belirtileri böyle basit gibi görünse de hastalık virüse yakalanan hasta için oldukça ciddi sonuçlar doğurabilmektedir.

Dünya genelinde çoğunlukla gelişmemiş ülkelerde sağlık ve hijyen koşulları gelişmediği için çocuk felci hastalığına yakalanan kişi sayısı oldukça fazladır.  Bu hastalığa neden olan virüsü tamamen ortadan kaldırmak için  tıbbi çalışmalar devam etmektedir. Ülkemizde 1998 yılından beri çocuk felci hastalığına rastlanmamıştır. Türkiye 21 Haziran 2002 tarihinde Dünya Sağlık Örgütü tarafınca çocuk felci hastalığından arınmış bölge seçilmiştir.

Çocuk felci hastalığına sebep olan virüs ağız yoluyla bulaşmaktadır. Virus hem hastalığa yakalanan kişinin ağzından çıkan tükürüklerle hem de dışkısına konan sineklerin daha sonra yiyeceklerin üzerinde konması ile ve bu yiyeceklerin yenmesi ile bulaşabilir. Virüsün 1 haftalık bir kuluçka süresi vardır, dolayısıyla hastalık kişide hemen etki göstermemektedir. 1 hafta sonrasında kuluçka süresi bittiğinde kişide bulantı, kusma,baş ağrısı gibi ilk belirtiler olarak adlandırılan sağlık sorunları görülmeye başlar. Hastalığın adı her ne kadar çocuk felci hastalığı olsa da bu hastalığa yetişkin kişilerin de yakalanması mümkündür. Özellikle yaşlı ve hamile kişilerin bünyeleri daha hassas olduğundan bu hastalığa yakalanma riskleri daha fazla olduğu için bu kişilerin hastalığa yakalanmamak için daha dikkatli davranması gerekmektedir. Bu hastalığı önleyici aşılar bulunsa bile hastalığın tam tedavisi mümkün değildir. Felç kimi zaman ömür boyu devam eder kimi zaman da ölümle sonuçlanır.

Çocuk felci hastalığından korunmanın en iyi yolu düzenli olarak koruyucu aşılardan vurulmak ve hijyenik bir ortamda yaşamaktır.  Bu aşılar ağız yoluyla ve enjeksiyon yolu ile iki şekilde de yapılabilmektedir. Bebeklik çağından itibaren çocuğunuza düzenli olarak bu aşılardan yaptırırsanız çocuğunuzu büyük ölçüde bu hastalığa yakalanma riskinden korumuş olursunuz. Fakat virüsten tamamen korunmak için hem kendinizin hem de çocuğunuzun hijyenine özen göstermeniz gerektiğini de unutmamalısınız. Elleri ve gıdaları yıkama alışkanlığı kazanmak bu yolda atılacak önemli bir adım olacaktır.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir