23 Nisan Nasıl İlan Edildi

nisan122 Nisan 1920’de yapılan çağrı sonrasında millet meclisi cumhuriyeti ilan etmek için 23 Nisan 1920’de toplanmıştı. Vekiller Hacı Bayram Camisi’nde namaz kıldıktan sonra meclise geçtiler ve toplanıya başladılar. Meclis merasim ve dualar ile öğleden sonra saat ikide açıldı. Sinop Mebusu Şerif Bey en yaşlı üye olduğundan saygı gereği meclis başkanlığına seçilmiş oldu. O gün herkes için oldukça heycan vericiydi ve bakın o gün orada bulunan bir kişi meclisin açılması ile ilgili hangi ifadeleri kullanmış:

“Şu an ulus meydanı olarak bilinen bir yerde bir taburluk asker beklemekteydi. Ankaralılar da orada bekliyordu. Saat ikiyi gösterdiğinde yüzlerce kişilik bir kortej, en başta Mustafa Kemal olmak üzere hep birlikte Taşhan’a indi. Bu az sayıdaki insan yok edilmeye çalışılan bir milletin tek çaresiydi ve onların da tek çaresi Mustafa Kemal’di. TBMM binasi gayet normal gözüküyordu. Görünen tek farklılık pencerelere bayrak asılmış olmasıydı. Mustafa Kemal ve mebuslar meclisin sağdaki küçük kapısından giriş yaptı ve uzun koridordan sonra sağ taraflarında kalan salona girdiler. Burası bir meclisti fakat yokluk içinde kurulan bir meclisti. Bir soba ile oda ısıtılıyor,tavanda bir gaz lambası ateşi kımıldıyordu. Oturaklar okul sıralarıydı. Tahta bir kürsü konuşmak için kullanılmaktaydı.

Sinop mebusu olan en yaşlı üye kürsüye geçti ve meclisi açtı. Açarken bir konuşma yaptı ve bunu dinleyen herkes heyecanlanmıştı. Mustafa Kemal Mondros Ateşkesi’nden sonra yaşananları bir bir saydı ve görüşlerini söyledi. Tüm bunlar konuşulduktan sonra meclisin sahip olması gereken hak ve yetkiler konuşuldu. Bunlar meclisin oyuna sunuldu ve kabul edildi. Böylece meclis tüm yasama ve yürütme yetkilerini kendi üzerine almış oldu. Mustafa Kemal ilk meclis başkanı seçildi ve TBMM şimdiki manasına ulaştı.”

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir