Harakiri Nedir? Nasıl Yapılır?

seppuku_84644Harakiri (Seppuku) karnı bölgesinde bir haç işareti çizilmesi ile birlikte iç organlarını dışarıya çıkarmaya dayanan bir Japon intihar adetidir. Harakiri halk dilinde kullanılan bir terim iken, Seppuku resmi dilde kullanılmaktadır. Harakiri halk dilinde kullanıldığı için Japon samuraylar arasında bu terim argo kabul edilerek “Seppuku” kelimesinin kullanıldığı gözükmektedir.   Seppuku’ nun genelde savaş sırasında yenilgeye uğradığı zaman hayatta kalan samuraylar arasında yapıldığı bilinmesine rağmen asıl olarak efendisine doğru hizmet edemeyen bir samuray’ ın efendisini onurlandırma amacı ile kendini cezalandırma yöntemidir.

Harakiri, temelde her an ölümü bekleyen samuray’ ın kendi elleriyle ve acılar içerisinde ölüme kavuşmasıdır. Zaman içerisinde harakiri yapacak kişinin en yakın arkadaşına karın kesme işleminden sonra, acılar içerisindeki samuray’ ın kafasını kesme görevi verilmiştir. Bu kişilere “kaishakunin” denilmiştir. Kaishakunin’ ler genellikle samurayların en güvendiği kişiler veya en iyi arkadaşlarından oluşmaktadır.

Japon geleneklerinde Harakiri veya diğer adıyla Seppuku, kaçmak değil sorumluluk almak anlamına gelir.  İki çeşit harakiri yöntemi tarih içerisinde görülür;

Klasik Harakiri

Bıçak karın bölgesine saplanır. Bıçak sağa ve sola sallanarak diyafram ve mide parçalanır. Bu işlemden sonra ya acı çekerek ölmesi beklenir ya da kaishakunin tarafından kafası kesilerek acılara son vermeye dayanır.

Juun-Buun Seppuku

Bıçak karın bölgesine saplandıktan sonra önce sağa-sola sallanarak diyafram mide parçalanır, sonra bıçak yukarıya doğru çekilerek haç işareti yapılır ve iç organlarının dışarıya çıkması amaçlanır. Mümkünse iç organlar toprağın üzerine konulur ve ölüme kavuşulur. Junn-Buun Seppuku yönteminde kaishakunin bulunmaz.

Harakiri (Seppuku) yapmak her ne kadar yasaklanmış olsada, tüm toplum tarafından kabahatli görülmek ve bu kabahatin toplum tarafından bilinir hale gelmesi ile birlikte illegal olarak yapılan bir yöntem olarak Japon toplumunda zaman zaman görülmektedir.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir