İş Görüşmesinde Başarılı Olmanın 10 Kolay Yolu

is-gorusmesiHazırladığınız özgeçmiş her ne kadar kusursuz olsa da çoğu zaman iş görüşmelerinde yapılan mülakatlarda çoğu aday ne yazık ki başarısız olabilmektedir. Piyasada az sayıda iş pozisyonu olmasına rağmen bu işlere başvuranların sayısı oldukça fazladır. Bu nedenle iş görüşmelerinde diğer adayların önüne geçebilmek için şunlara dikkat etmelisiniz:

1) Mülakatın ilk dakikalarında işvereniniz ile tokalaşmanız karşınızdaki kişiye iyi izlenim verebilmeniz için iyi bir fırsattır. Kötü bir el sıkışma daha en başından mülakatınızın olumsuz sonuçlanmasında neden olabilir.  Mesela gevşek el sıkışma karşınızdaki kişiyi umursamadığınız ve hatta iş ile ilgilenmediğiniz izlemini verirken karşınızdaki ile  parmak ucuyla el sıkışmanız bu kişiye sizin yetersiz olduğunuz izlemini verebilir.

2) Bazı patronların çok konuşan çalışanlardan hoşlanmadığı unutulmamalıdır. Sorulara doğru cevap verebilmek için çok konuşursanız bu işvereninizde sizin bir türlü sadede gelemediğiniz izlemini yaratabilir. Gergin bir şekilde konuşmanız da sizin bir şey sakladığınıza ve yalan söylediğinize işaret edebilir. Bu gibi olumsuz izlenimlerden kaçınmak için kısa ve net cevaplar vermek sizin için en iyisi olacaktır. Mülakat sırasındaki gerginliği azaltabilmek  için mülakat öncesinde provalar yapabilirsiniz.

3) Eski ya da mevcut işiniz ve işvereniniz ile ilgili mülakatta olumsuz şeyler söylemek işe kabul edilmemenizdeki en önemli neden olabilir. Söz konusu şikayet ve olumsuz yorumlarınızda her ne kadar haklı da olsanız eğer işvereninize saygı göstermediğiniz izlemini verirseniz bu yeni işinizi kaybetmenize sebep olacaktır. Dolayısı ile ne kadar az olumsuz tecrübelerinizden bahsederseniz sizin için o kadar iyi olur.

4) Mülakata çok geç veya çok erken gitmek mülakatınızı etkileyecek en önemli durumlardan biridir. İş görüşmelerinde tam zamanında gitmek gerekir. Görüşmeye erken gitmek zayıf bir izlenim bırakırken geç gitmek ise işi tamamen kaybetmenizle sonuçlanabilir. Zamanınızın en az onlar kadar değerli olduğunu gösterin ve çaresiz olduğunuz imajından kurtulun.

5) İş görüşmesine gideceğiniz zaman sizi genelde ilk önce sekreter veya resepsiyonist karşılar. Hiç kimseyi küçümsemeyerek sizi karşılayan kişiye kaba davranmamalısınız. Bu kişilerin sizi başarılı bir iş görüşmesine giden yola götürebileceğini ya da tam tersine neden olabileceklerini unutmamalısınız.

6) İlk görüşmede kesilikle işvereniniz bahsetmeden siz yan ödemeler, maaş ve tatil günleri gibi konulardan bahsetmeyin. Gerekirse bu konular hakkındaki sorularınızı ikinci görüşmeye saklayın.

7) İş ile ilgili ilgisiz bir izlenim vermemek adına görüşmeye gitmeden önce hazırlık yapmanızı öneririz. Şirket ile ilgili yerinde ve doğru sorular sorarak işe olan ilginizi açık bir şekilde karşınızdaki kişiye gösterebilirsiniz.

8) Konuşma esnasında sürekli takılmanız gerginliğinizin belirtisidir ve işvereninizde olumsuz bir etki bırakır. Konuşurken ‘yani,şey,falan filan’ gibi sözcükleri kullanmanız karşınızdakine kendinize olan güvenin az olduğu sinyalini verir.

9) İşvereninizle çok fazla veya çok az göz teması kurmanız olumsuz bir etki yaratmaktadır. Göz temasından kaçınan kişiler samimilikten uzak gözükürken fazla göz teması kurmak da karşınızdaki kişiyi bıktırır. Mülakata gitmeden önce göz teması ile ilgili bir arkadaşınızla prova yapmak sizin için daha iyi olacaktır.

10) İş görüşmesini yaptığınız kişi ile etkin bir iletişim kurmanız çok önemlidir. İşvereniniz ile iyi bir iletişim kuramazsanız kendisinde iyi bir izlenim de bırakamazsınız. Bunun için görüşmeyi yaptığınız kişinin davranış şeklini ona yansıtmalısınız.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir