Portakalın Faydaları Nelerdir?

portakalin-faydalari-nelerdirPortakal turunçgiller familyasındandır ve portakalın birçok çeşidi bulunmaktadır. Portakalın C vitamini deposu olarak bilinmesinin yanı sıra A,E ve B gurubu vitaminlerinin yanı sıra fosfor, demir,magnezyum, potasyum ve kalsiyum mineralleri açısından da oldukça zengindir.

Portakalın insan sağlığı açısından birçok faydası bulunuyor. Özellikle soğuk kış günlerinde portakalın fazlaca tüketilmesi gerekiyor çünkü portakalın en önemli faydalarından biri bağışıklık sistemimizi kuvvetlendirmesi.  Bu özelliği sayesinde portakal kış aylarında grip ve soğuk algınlığına yakalanan kişiler için vazgeçilmez şifalı bir meyve. Portakal bağışıklık sistemimizi güçlendirerek grip ve soğuk algınlığını atlatmamıza yardımcı oluyor. Aynı zamanda vücuttaki yorgunluğu atan ve insana enerji veren bu meyve sindirim sisteminin çalışmasına yardımcı olarak hazmı kolaylaştırmaktadır.

Portakalın diğer bir özelliği de kanı temizleyebilmesi. Bu özelliği sayesinde portakal damar tıkanıklığının önüne geçerek kalp ve damar hastalıklarının riskini azaltıyor ve kötü kolesterolün düşmesini de sağlıyor. Kolesterolü düşürebildiği gibi aynı zamanda kandaki şeker oranını ve yüksek tansiyonu da düşürebiliyor bu mucizevi meyve.

Sigara içen kişilerde C vitamini eksikliği fazlaca görülmektedir. Bu nedenle mevsiminde portakaldan bolca tüketmek sigara içen kişilere önerilmektedir. Portakalın bir başka faydası iştah açıcı özelliğe sahip olması. Çocuğunun iştah problemi olan aileler çocuklarına portakal yedirerek bu sorunun önüne geçebilirler. Görüldüğü gibi portakalın birçok önemli faydası bulunmaktadır ancak mide rahatsızlıkları yaşan kişiler fazla miktarda portakal tüketmemeye özen göstermelidir. Aksi taktirde bu kişilerde mide yanması gözlenebilir.

portakal-sagliktir
Portakalı taze olarak veya suyunu sıkarak tüketebilirsiniz. Ancak diğer meyvelerde de olduğu gibi portakalın da suyunu sıktıktan sonra çok fazla bekletmeden tüketmelisiniz. Sıkılan meyvenin suyu çok uzun süre bekletirse içerisindeki vitamin vitamin ve mineraller etkisini kaybeder. Portakalı kabuklarından reçel yaparak ya da  çiçeklerinden çay yaparak da değerlendirebilirsiniz. Portakalın yağı da ayrıca cilt açısından oldukça faydalıdır. Cildin daha temiz ve berrak gözükmesine yardımcı olurken aynı zamanda aknelerin de azalmasına yardımcı olur. Portakalın kabukları da ayrıca tatlılarda veya yemeklerde kullanılarak hoş lezzetler elde edilebilir. Portakalın bu mucizevi faydalarından yararlanmak için sıktığınız portakalın suyunu karanfil ile tatlandırdıktan sonra salatanızın üzerine döküp afiyetle yiyebilirsiniz.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir