Çamaşırları Evde Kurutmayın!

saglikli-camasir-kurutmaÇamaşırları Evde Kurutmayın! evet doğru duydunuz. Çoğu ev hanımı kimi zaman apartmanda oturduğu ve balkonda yeterli yeri olmadığı için kimi zaman da mis gibi kokan çamaşırlarının kokusu dışarıda kuruyarak kaybolmasın diye çamaşırlarını evin herhangi bir odasında çamaşırlık yardımıyla kurutmayı tercih ediyorlar. Bu kolaya kaçmak gibi görünse de size söyleyeceklerimizden sonra fikrinizi değiştireceksiniz!

Kokusu gitmesin ya da balkonda yer yok diye odaların içerisinde kurutulan çamaşırlar tehlike saçıyor. Washington ve Seattle Üniversitesi çevre kirliliği uzmanları ile Amerikalı bilim adamları bir araya gelerek konu ile ilgili geniş çaplı bir araştırma yapmaya başlamışlar ve çamaşır makinesinden çıkan ve oda içerisinde kurutmak için asılan çamaşırların odadaki buharlaşma oranını nasıl etkilediğini ölçmüşlerdir. İnceleme sonrasında içerisinde çamaşır kurutulan odadaki havanın kansere bile neden olabilecek derecede zararlı kimyasallar içerdiği ortaya çıkmıştır.Belirlenen bu kimyasalların içinde ise 7 ölümcül hava kirletici madde ve 25 zararlı madde bulunmuştur. Asetaldehit ve benzen bu zararlı maddelerin içerinde yer alan kanserojen maddelerdir.

İşte çamaşırları kuruttuğumuz odadaki havayı içimize çektiğimizde bu kimyasalları da ciğerlerimize dahil ediyoruz. Bu nedenle ya geleneksel yöntemle balkonda ya da özel kurutucular yardımıyla çamaşırlarımızı kurutmak sağlığımız için en iyisi.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir