Nikola Tesla Kimdir

nikola1Modern dünyada ofislerde ve evlerde kullanılan tüm elektrikli eşyaların babası olarak bilinen Nikola Tesla, 1856 yılında Avusturya’da bir papazın oğlu olarak dünyaya gelmiştir. Kendisi dünya bilim tarihinin en önemli isimlerinden biridir fakat diğer bilim adamlarının da başına gelen talihsizlikler gibi, dönemin tutucu yapısı da Tesla’nın çalışmalarına gölge düşürmüştür. Tesla, insanlık tarihini kökünden değiştirebilecek deneyler yapmış ve bu deneyler sonrasında projeleri önemli icatlara dönüşmüştür.

Nicola Tesla hem yaptığı icatları ile hem de kullanılmayan fikirleri ile bilim dünyasındaki insanların dikkatini çeken ve çekmekte olan bir isim olmuştur. ABD de yaptığı deneyler sonucunda Tesla, elektrik akımının kablosuz olarak iletilebileceğini ispatlamıştır. Yıl 1943 e geldiğinde kendi adına toplamda 700’den fazla patent alarak dünya bilim tarihine adını altın harflerle yazdırmayı başarmıştır.

Günümüzde kullanılan birçok teknolojinin yaratıcısı olarak floresan lambayı, hız ölçeri, neon ışığı, radarı, mikrodalga fırını ve elektron mikroskobunu yaratmış olmasına rağmen bu icatların yaratıcısı olarak bilinmemekte ve tanınmamaktadır. Ayrıca kendisi bugün modern araçlarda kullanılan ateşleme sisteminin mucididir. Elektriğin alternatif akım ile sağlanması ise Tesla’nın en büyük buluşu olarak kabul görmektedir.

Avrupa’da eğitim gören Tesla Paris’e gelerek burada bir telefon şirketinde işe başlamış ve bu alan ile ilgili çalışmalarını bu dönemde yapmıştır. Daha sonra Amerika’ya geçerek burada elektriğin mucidi Thomas Edison ile tanışma şansını yakalamıştır. Aslında Edison’ın elektrik ile yaptığı buluşların neredeyse on katı fazlasını yapmasına rağmen Edison kadar taktir görmemiştir.  Hatta Tesla Edison’a Alternatif Akım’dan bahsettiğinde kendisi bu konuya hiç ilgi göstermemiştir. Edison daha sonra Tesla’ya kendi şirketinde bulunan bir laboratuvarda iş vermiş fakat daha sonra Tesla’ya ücretini ödememiştir. İki mucit arasındaki rekabet de bu durum sonrasında başlamıştır. Tesla dönen manyetik alanı icat ederek kamütatör denen aygıtı tarihe gömmüş,  mekanik güç ile ilgili birçok aletin mucidi olmuş ve ABD ile Kanada sınırında bulunan Niagara Şelalesi’nde bir hidroelektrik santrali kurmuştur. Bu santral bugün dahi kullanılmakta olup Kanada ve ABD’ye elektrik sağlamaktadır. Nicola Tesla öldükten sonra çalışmalarına ABD hükümeti tarafından el konulmuş ve gizli belge adı altında çalışmaları incelemeye alınmıştır.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir