Sivilceye Neden Olan Yiyecekler

sivilceSivilceler özellikle ergenlik döneminde ve yağlı bir cilde sahip olan kişilerde sıklıkla görülmektedir. Sivilcelere sebep olan birçok etken vardır fakat bu yazımızda sizlere sivilceye sebep olan yiyeceklerden bahsedeceğiz. Bazı yiyecekler var ki kişide istenmeyen sivilce oluşumlarına neden oluyor. Sivilcelerden kurulmak için işe bu yiyeceklerden uzak durarak başlayabilirsiniz.

Süt Ürünleri

Süt ürünlerinin sivilceyi kötüleştirdiği bilinmektedir. Süt ürünü tüketecek kişilerin bu nedenle organik olan sertifikalı süt ürünlerini tercih etmeleri gerekmektedir. İçtiğiniz sütün doğal hormonlar içermesi oldukça önemlidir. Fakat ne yazık ki ineklere verilen hormonlar sütlerindeki hormonları da olumsuz yönde etkilemektedir. Süt ve süt ürünlerinin içerisindeki bu kötü hormonlar oluşan sivilceyi daha da kötüleştirmektedir.

Abur Cubur Yiyecekler

Cildinizde sivilcelerin oluşumunu engellemek için abur cubur ve tatlı yiyeceklerden uzak durmanız gerekmektedir. Şeker tek başına sivilceyi meydana getiren bir besin olmamakla birlikte bağışıklık sistemini olumsuz etkilediği için güç kaybeden bağışıklık sistemi sivilcelerin oluşumunu tetikler. Bununla birlikte işlenmiş şekerler vücuttaki kan seviyesini şekeri değiştirerek gözenekleri etkiler ve böylece sivilcenin oluşması kaçınılmaz olur.

Şekerli İçecekler

Şekerli içeceklerden mümkün olduğunca uzak durun. Şekerli içecekler bağışıklık sisteminizin güçsüzleşmesine neden olurken aynı zamanda su tüketmenizi de engeller. Şekerli içecekler yerine daha fazla su tüketmek cildin berraklaşmasına ve daha sağlıklı bir görünüme kavuşmasına yardımcı olur.

Şekerli Yiyecekler

Şekerli atıştırmalıklar gibi işleniş yiyecekler ve beyaz ekmek kandaki insülin düzeyini yükselterek ciltte sivilce oluşumunu tetikler ve ayrıca ciltte daha büyük sorunların da oluşmasına sebebiyet verebilir.

Baharatlı Yiyecekler

Acı ve baharatlı yiyecekler sivilcenin oluşmasına direk sebep olmazlar ancak sivilceli bölgenin daha çok kızarmasına neden olabilirler. Bunun sebebi baharatlı yiyeceklerin kan dolaşımını ve akışını arttırmasıdır.

Yağlı Yiyecekler

Yağlı yiyecekler ve çikolatanın sivilceye sebep olduğu kesin olarak kanıtlanmamıştır ancak uzmanlar kişilerin cilt ve beden sağlığı açısından bu yiyecekleri aşırı miktarlarda tüketmemesi gerektiğini söylüyorlar.

 

 

6 Yorum
  1. 24 Kasım 2015
    • 20 Şubat 2016
    • 3 Mayıs 2017
  2. 29 Mart 2016
    • 23 Mayıs 2016
  3. 23 Mayıs 2016

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir