Friedrich Nietzsche Kimdir

nets1Friedrich Nietzsche “Tanrı öldü.” düşüncesiyle bilinen aykırı düşünür Friedrich Nietzsche 1844 yılında Almanya’nın Weimar kentinde dünyaya gelmiştir. Yaşadığı dönemin insanları tarafından tam olarak anlaşılmasa da kendini “yarının yazarı” olarak tanımlayan  bu önemli düşünürün sonraki kuşaklar için temel oluşturduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.  Geleceği görme konusundaki yeteneğini “200 yıl sonra insanlık beni anlayacak”  diyerek kendinden sonra gelen Freud, Camus ve Heidegger gibi önemli düşünürleri büyük ölçüde etkilemiş ve varoluşçu felsefenin temellerini atan önemli bir filozof olmuştur.

Ünlü düşünürün hayatı trajik olmasıyla biliniyor. Kendisi Lou Salome adında Yahudi bir kıza aşık olmuş fakat aşkı karşılık bulamamıştır. Bu nedenle aşkı daha sonrasında nefrete dönüşmüştür. Bu, yazarın felsefesini etkilemiş olan önemli durumlardan biridir. Kendisi aynı zamanda hayatı boyunca hastalıklarla boğuşmuş, yalnız kalmış ve insanlar tarafından anlaşılamamanın verdiği zorluklarla karşı karşıya kalmıştır. Zor günler geçiren ve sürekli yer değiştirerek yaşayan Nietzsche şiddetli migren ağrılarına rağmen durmadan yazmıştır.

Protestan kilisesinde papaz olan babası Karl Ludwig, kendisi 5 yaşındayken hayatını kaybetmiş ve annesi ile ablası Nietzsche’nin bakımını üstlenmişledir. 14 yaşındayken Almanya’nın en önemli Prostestan yatılı okulu olan Schulpforta’ya, 21 yaşına geldiğinde ise Bonn Üniversitesinde filoloji ve teoloji bölümlerine kayıt olmuştur. Derslerindeki başarısı ile dikkatleri üzerinde toplayan bir öğrenci olan Nietzsche her ne kadar filoloji okusa da felsefeden vazgeçemeyerek öğrencilik hayatı boyunca sürekli felsefe kitapları okumuştur.

21 yaşındeyken Schopenhauer’in kitapları ile tanışmış, her ne kadar kendini daha sonra bir Schopenhauer’cu olarak tanımlasa da da sonradan Schopenhauer’in karamsar felsefesine karşı çıkmış ve kendi felsefesini yaratmıştır.

Henüz doktorasını tamamlamamışken 1869 yılında Basel Üniversitesinde hocası Ritschl’in tavsiyesi sayesinde öğretim grevlisi olmayı başaran Nietzsche bir yıl sonra tanıştığı müzisyen Wagner ile daha sonrasında kanlı bıçaklı olmuştur.  Bu sırada çıkan Fransa-Almanya savaşına katılmıştır fakat sağlık sorunları sebebiyle savaştan ayrılıp İsviçre’ye gitmiştir. Kısa sürede profesörlük ünvanına erişen Nietzsche felsefe ile derinden ilgilenmeye devam etmiştir. Çok kez felsefe kürsüsüne başvurmuş fakat red cevabı almıştır. Bunun üzerinde ‘ Müziğin Ruhundan Tragedyanın Doğuşu ‘ adlı kitabını yayınlamıştır.

1879 yılında Basel Üniversitesindeki görevinden ayrılır ve otel köşelerinde gezgin hayatı yaşamaya başlar. Sürekli gezmesinin sebebi migren ağrılarını dindirebilecek  iklime sahip bir yer bulmaktır. Bu süreç içerisinde ünlü düşünür aynı zamanda kendi felsefesinin temellerini atmıştır.

‘İnsanca Pek İnsanca’, ‘Tan Kızıllığı’ ve ‘Şen Bilim’ adlı kitapları yayınlayan yazar, felsefesini ilk kez ‘Böyle Buyurdu Zerdüşt’ adlı baş yapıtında açıklar. Kitap Zerdüşt adlı bilgenin yıllarca dağlarda yaşadıktan sonra insanların içine karışıp onlara öğüt verme serüveni ile başlar ve insan psikolojisinin derinliklerine iner.

Nietzsche yazdıkları kitaplarla ya yanlış anlaşılmış ya da hiç anlaşılmamıştır. Hıristiyan öğretilerinin toplumu yozlaştırdığını düşünmüş, kendisini Deccal ilan ederek Tanrı’yı öldürmüştür.

1889 yılında sinir krizi geçirdikten sonra akıl sağlığını kaybeder. Kendisine önce annesi, annesinin ölümünden sonra da ablası bakmıştır. 1900 yılının yaz aylarında ise doğduğu şehir Weimar’da hayatını kaybeder. Şuan sahip olduğu üne ise öldükten 100 yıl sonra kavuşur.

Nietzsche’nin Eserleri

-Trajedya’nın Doğuşu

-Birinci Zamansız Düşünceler : David Strauss’a Karşı

-İkinci Zamansız Düşünceler : Sahte Kültür ve Tarihin Tehlikeleri

-Üçüncü Zamansız Düşünceler : Eğitmen Schopenhauer

-Dördüncü Zamansız Düşünceler : Richard Wagner Bayreyth’da

-İnsanca , Pek İnsanca (1.Cilt)

-İnsanca , Pek İnsanca (2.Cilt)

-Tan Kızllığı

-Sevinçli Bilim

-Gezgin ve Gölgesi

-Böyle Buyurdu Zerdüşt

-İyinin ve Kötünün Ötesinde

-Ahlakın Soykütüğü Üzerine

-Homeros ve Klasik Dilbilim

-Empedokles

-Schopenhauer’ci Felsefe ve Uygarlığı

-Yunan Trajedisi Döneminde Felsefe

-Zerdüşt Şiirine Eklemeler

-Plan , Proje ve Sistemler

-Güç İstenci

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir