George Westinghouse Kimdir

georgeÖnemli bir mucit olan George Westinghouse 6 Ekim 1846’da New York, ABD’de dünyaya geldi. 13 yaşına geldiğinde babasının dükkanında buhar makinaları ve tarım aletlerinin yapımına yardım ederek günde 50 cent kazanıyordu. 17 yaşında New York kolejine başladı fakat kolejdeki öğretmenlerinden biri bir dehanın zekasına sahip olan Westinghouse için okulda anlatılan klasik derslerin yararsız olacağını ve kendisinin okulu bırakıp icat yapması gerektiğini söyledi.

Westinhouse hocasının tavsiyesine uyarak okulu bıraktı ve icatlar yapmaya başladı. 1 yıl içinde dönen buhar robotu için patent almayı başardı. Bu buhar motoru hiçbir zaman kullanılmasa bile döner güce olan ilginin başlamasına öncülük etmiştir. Neredeyse her ay bir patent ile ödüllendiriliyordu Westinghouse. Onun sayesinde ilk frenleme sistemi ile vagonun raylara yerleştirilme ihtiyacına çözüm bulunmuş oldu. O zamanlar en tehlikeli meslek frencilik idi. Bunun sebebi ise treni durdurmak için frencilerin yaz kış demeden bir vagondan diğerine atlamasıydı. Bir yılda neredeyse 5000 frenci hayatını kaybetti.

Westinghouse Avrupa hava sondajlarının uzun tüneller açmak için dinamitle kullanıldığını öğrendiği zaman aynı şeyin trenler için de kullanılabileceğini düşündü. Bununla ilgili icadının patentini 22 yaşında aldı. Böylece trenlerde bulunan makinistler oturduğu yerden vagonun frenini kontrol etmeye başladı.Hava freni işi projeye destek veren Pittsburgher Ralph Bagaley ile Westinghouse’un ilk önemli işi olmuş ve sonrasında kendisi fren sistemlerini daha iyi seviyeye getirmek için çok çalışmıştır.

Bir Schenectady gezisinde gelecekteki eşi ile tanışmıştır. Daha sonra çift evlenmiş ve Westinghouse eşine Lennox’da bir ev inşa etmiştir. Bu ev daha sonrasında özel bir gaz istasyonu ve dünyanın en büyük enerji santrali olmuştur.

Gücü bir takıntı haline getirmiş ve Edison’un DC akımının her mil için bir güç istasyonuna ihtiyacı olduğunu fark etmiş olan Westinghouse bunun akımı dünyaya yaymak için iyi bir fikir olduğu kanısındaydı. Kendisi 1884 yılında Nicola Tesla’ya katılmıştır. 1893 yılında olan dünya fuarında tanıtım savaşını Edison kaybedip Westinghouse tüm fuarı aydınlatmak için sözleşmeyi imzalamıştır Fuarda bulunan 250.000 ışık görenleri şaşırttı. Eleştirmenler AC gücünü ve Westinghouse’u desteklemeye başladılar. Büyük çalışmaların sonunda Westinghouse Niagara şelalesinin potansiyelini kullanmış ve uzak şehirlerin elektrik ihtiyacının karşılanmasına katkı sağlamıştır. Yüzyılın sonunda doğru 60 şirkete sahip olmuş ve 1093 patente adını yazdırmıştır.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir