Günde 6 Sigara İçmek Çernobil’den Daha Tehlikeli!

sifara1Her insanın korkulu rüyası olan kanserin oluşumundaki en önemli nedenin sigara olduğunu söyleyen uzmanlar kanser yüzünden ölen insanların %50sinin kansere yakalanma sebeplerinin sigara olduğunu belirtiyor. Yani kanserden ölen her iki hastadan biri sigaraya bağlı kanserden ölüyor.

Uzmanlar kanserin %15inin geneti, %85inin çevresel etkenlere bağlı olduğunu belirtiyor. Kansere yakalanma ihtimalinde sigara, beslenme alışkanlıkları ve çevre kirliliği gibi faktörler oldukça önemlidir. Günümüzde kanser artık bir halk sağlığı sorunu olmuş durumda. Ölen her 10 kişiden 3ü ne yazık ki kanser teşhisi sonrasında hayatını kaybediyor. Bununla birlikte her 10 kadından biri meme kanseri riskini taşıyor.

Malesef Türkiye kanser alanında yeterli hekim yetiştirememiş bir ülke olmakla birlikte kanser bireyi, aileyi ve toplumu yıkan bir hastalık olduğu için sömürüye de oldukça açık bir hastalıktır. Günümüzde kanserin yanlış beslenme şekliyle ilgili olduğunu belirten birçok yazı olmasına rağmen kanserin en büyük sebebinin sigara olduğunu anlatan çok az propaganda bulunmaktadır. Trakya Üniversitesi Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı İç Hastalıkları ve Tıbbi Onkoloji Uzmanı Doç.Dr.İrfan Çiçin’e göre sigara Çernobil’den daha tehlikeli. Yemek borusu, sindirim sistemi,baş, boyun, mide, pankreas ve kadınlarda görülen rahim ağzı kanserinin tek kanıtını sigara oluşturmaktadır. Uzmanlar günde 6 sigara içmenin Trakya ve Karadeniz bölgelerinde Çernobil’in etkilediği kadar insanın kansere yakalanmasına sebebiyet verebileceğini düşünüyor.  Kanser ile ilgili test ve kontroller yaptırmak isteyen kişiler ise en kısa sürede onkoloji hastanelerinde başvurmalılar.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir