Kabızlığı Giderme Yolları

kabızSürekli kabızlık problemi yaşayan kişiler yeteri kadar sıvı gıda almayıp daha çok posalı gıdaları tüketiyor. Fakat bunun dışında aldığınız tüm önlemlere rağmen aniden oluşan kabızlık sorunları için mutlaka bir uzmana danışmak gerek. Uzmanlara göre kabızlık en sık rastlanan sindirim problemlerinden biri. Bağırsak tembelliği olarak da adlandırılan bu rahatsızlık bilinmeyen bir nedenle bireysel yatkınlıktan meydana gelebileceği gibi diyabet ve hipotiroidi gibi ya da kolon kanseri sonrasında da meydana gelebilmektedir. Bununla birlikte ilaçların ve nörolojik hastalıkları da kabızlığa neden olduğu biliniyor.

Tuvalete gitme sayısı kişiden kişiye değişmektedir. Bazı kişiler normal olarak günde iki kez tuvalete çıkarken bazıları ise haftada 3-4 kez çıkabilmektedir. Buradan tuvalete çıkma durumunun kişiden kişiye değişen bir durum olduğunu çıkarabiliriz. Fakat  haftada 3 ve daha az kez zorlanarak tuvalete çıkan kişilerde kabızlık sorunu olması muhtemeldir.

Kabızlık sorunu çeken kişilerin beslenmelerine ve tuvalet alışkanlıklarının düzenlenmesine özen göstermeleri gerekmektedir. Kabızlık vakalarında sulu gıdalar tüketmek, bol su içmek ve yürüyüş yapmak oldukça önemlidir. Aynı saatlerde ve ertelemeden tuvalete çıkmak kişilerde stresi yönetmede de büyük rol oynar. Bunun nedeni beyin ile sindirim sistemi arasında sıkı bir ilişkinin olmasıdır. Kabızlık sorunu yaşayan kişiler zaman zaman tuvalet alışkanlıklarını düzenleyici tedavilere gidebilirler ancak bu tedavilerin doktor kontrolünde yapılması gerekmektedir.

Uzun süreli yaşanan kabızlıklardan çok aniden oluşan ve gittikçe artan  kabızlık durumlarından korkulmalıdır. Bu durumlarla birlikte alarm belirtileri şeklinde adlandırılan halsizlik, kilo kaybı, baş ağrısı, makatta kanama ve kansızlık gibi sorunlar kişide baş gösterirse mutlaka bir uzmana başvurulmalıdır.

Kabızlığı önlemek için dikkate almanız gereken beslenme önerileri:

  • Öğün saatlerinizi iyi ayarlamanız gerekir. Sabah kahvaltısını geç yapmamalı ve öğün atlamamalısınız. 07-09 arası kahvaltı, 12-14 arasında öğle yemeği ve en geç saat 20.00 de akşam yemeği yenmiş olmalıdır.
  • Her öğünde salata yemeye özen gösterin. Salata hem kişinin tok hissetmesini hem de yeterli lif alımını sağlar.
  • Az su içen kişilerde bağırsak tembelliği daha çok görüldüğünden günde en az 10 bardak su içilmesi gerekiyor.
  • Bağırsakları hızlandırmak ve su içme alışkanlığını kazanmak için sabahları kalkar kalkmaz ılık bir bardak su içebilirsiniz. Eğer şeker hastası değilseniz bu ılık suyun içerisine 1 tatlı kaşığı kayısı veya eril marmelatı ekleyebilirsiniz.
  • Yavaş ve iyi çiğneme sindirim sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı 0lduğu için lokmalar iyice çiğnenerek yutulmalıdır.
  • Posadan zengin beslenmek için haftada 1-2 gün kuru baklagillerden oluşan yemeklerin yenmesi gerekmektedir. Kuru fasülye, nohut, yeşil mercimek lif açısından oldukça zengin baklagillerdir.
  • Meyve tüketmek bağırsak faaliyetleri açısından  önemlidir ve en az günde iki porsiyon meyve tüketilmelidir. Meyveleri kabuklarıyla birlikte yemeye özen göstermelisiniz. Çünkü sadece meyvenin suyunu içmek bağırsakların düzenli çalışmasına katkı sağlamamaktadır.
  • Koyu çay ve kahve kabızlık sorunu yaşayan kişiler tarafından tüketilmemelidir.
  • Kabızlık tedavisi için günlük yürüyüşler yapmak, asansör kullanmamak ve hareket sayısını arttırmak çok önemlidir. Kabızlık sorunu yaşayan kişiler günlük fiziksel aktivite sayısını arttırmalıdırlar.

 

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir