23 Milyon Vatandaşın Ehliyeti Değiştirilecek

ehliyet1Avrupa Birliği standartlarına uygun ehliyetler yolda. Özel renk ve mikro harfleri içerecek yeni tasarıma sahip olan ehliyetlerin önümüzdeki yıldan itibaren dağıtılması planlanıyor.

Emniyet Genel Müdürlüğü sürücü belgelerinin Avrupa Birliği standartlarını taşıması için yaptığı çalışmaların sonuna gelmiş durumda. Çalışma sonlandığında 23 milyon sürücünün ehliyeti yenilenmiş olacak ve yenilenen bu ehliyetler tüm AB ülkelerinde geçerli olacak. Ehliyetlerin tamamının değişmesi için ön görülen süre 5 veya 10 yıl. Sahteciliğin önünde geçmek adında yeni ehliyetlerde güvenliğin üst düzeylerde tutulması planlanıyor.

Fiziki olarak Avrupa ülkelerinde kullanılan sürücü belgeleriyle aynı olacak olan ehliyetler polikarbonat malzemeden lazer baskı ile üretilecek ve kartlarda ultraviyole ışığa tutulduğunda görülebilecek yazı ve şekiller bulunacak. Tarama, baskı ya da kopyalama yoluyla kartın önüne geçilmesine engel olabilmek için kartlarda renkli güvenlik mürekkepleri ile gökkuşağı ve guilloche baskı kullanılacak. Lazer baskı ile karta işlenecek olan fotoğrafta kopyalanmaya ve üzerinde oynanmaya karşı hologram bulunacak. Güvenlik tasarımı ise fotoğrafın olduğu bölümün arka planında yer alacak.

Belgenin ön yüzünde kişisel bilgiler bulunurken arka yüzünde de belge sahibinin kullanmakta yetkili olduğu araç veya araçların kategorileri ile birlikte belgenin geçerlilik tarihi yer alacak. Bunun dışında arka yüzde kişiye ve araca ait kısaltma kodları da bulunacak. Ayrıca bu yeni ehliyetlerin belirli bir geçerlilik süresi olacak.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir