Bosna Piramidi Gizemi

bosnia-pyramide
Bosna piramidi yeryüzünde hala varlığını devam ettirerek tapınak, piramit ve taş bloklar şeklinde günümüze kadar sahip oldukları gizemlerini korumayı başarmıştır. Piramitler, araştırmacıların özellikle dikkatini çekmiş ve bu yapıtların gizeminin çözülmesi gerektiğini düşünmüşlerdir. Bosna-Hersek’in Visoko şehrinde bulunan bir şekil piramite benzemekle birlikte bu şeklin nasıl oluştuğu hala bilinmemektedir. 2005 yılında yapılan incelemeler bu gizemi tam olarak çözemediği gibi araştırmacılar arasında da görüş ayrılığı yaratmıştır.

Bir arkeolog 2005 yılında Visoko kentinde bulunan ve Visocica adı verilen tepenin doğal yollarla oluşmadığını ve bu dev tepenin insan gücüyle yapılmış olduğunu iddia etmiştir. Ayrıca tepenin geçmişinin 12.000 yıl öncesine kadar dayandığı da diğer bir iddiadır. 12.000 yıl öncesi buz çağına işaret etmektedir. Son buz çağında insan gücü ile böylesine dev bir piramidin yapılabileceği ihtimali araştırmacıları heyecanlandırmış, hatta dünya üzerinde çoğu araştırmacı bu iddia üzerinde çalışmalar yapmaya başlamıştır. Bu iddiayı ortaya atan kişi olan Osmanagiç, dev tepenin birçok simetrik çizgilere sahip olduğunu belirtmiştir. Osmanagiç’e göre tepeyi oluşturan 4 ana yokuş kusursuz bir şekilde simetrik olup tepenin düz bir zirvesi ve hatta bir girişi bulunuyor.

Bu iddia sonrasında söz konusu bölgede geniş çaplı bir araştırma başlatılmıştır. Yapılan araştırmalar sırasında büyük taş kesitleri,tüneller ve kesik, parlak aş parçalarına rastlanmıştır. Kazılar sonucunda bulunan her bir parça kazıyı yapan ekip tarafından bu büyük piramidin bir parçası olarak değerlendirilmiştir. Dahası, ekip bulunan tünelin piramidin bacası ve  taş kesitlerinin piramidin dış yüzeyinden gelen parçalar olduğunu ileri sürmüştür. Sıra tepenin özelliklerini incelemeye geldiğinde tepenin büyüklüğünün Mısır’ın meşhur piramidi olan Giza’dan üç kat daha büyük olduğu görülmüştür. Bu piramit dünya genelinde Bosna piramidi olarak bilinir fakat bahsettiğimiz bu iddiaları ortaya atan Osmanagiç tarafından Güneş piramidi olarak adlandırılmıştır. Osmanagiç’in böyle bir isim koymasının sebebi bu piramidin Meksika’da bulunan Güneş piramidine çok benzemesidir. Bu dev yapının piramit olduğunu kanıtlama sırasında çekilen uydu fotoğrafları, piramidin yakınında yine piramide benzeyen iki tepenin daha olduğun kanıtlamıştır. Bosna piramidi ile ilgili ortaya atılan bu iddia bölgeye birçok turisti de çekmeyi başarmıştır. Piramidin gizemini duyan birçok kişi burayı ziyaret etmiştir. Turistler dışında birçok bilim adamı ve araştırmacı da yeni çalışmalara imza atmak için bu bölgeye gelip çalışmalar yapmaktadır.

İnsanlar söz konusu iddianın doğruluğu konusunda ikiye bölünmüş durumda. Kimileri bu tepenin doğa olayları sonucunda oluştuğunu iddia ederken kimileri de bu tepenin bir piramit olduğuna ve  piramidin insan eliyle yapıldığına kesin gözüyle bakıyor.  Tepenin piramit olduğunu iddia edenler yapılan kazılar sonucu ortaya çıkan cisimleri kanıt olarak gösterirken, tepenin doğal yollarla oluştuğunu savunanlar ise  12.000 yıl öncesinde buzul çağında yaşayan insanların böylesine büyük ve simetrik bir yapıyı yaratamayacaklarını söylüyorlar.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir