Etkili Konuşma İçin 10 Taktik

Etkili konuşma ve daha güzel bir etki yaratarak etrafınızdakileri şaşırmak mı istiyorsunuz?  Öyleyse doğru adrestesiniz. İşte düzgün ve güzel konuşabilmek için uygulayabileceğiniz 10 basit taktik…

  1. Çok fazla ve uzun konuşmak sıkıcı ve tekdüze olduğunuzu gösterir. Konuşurken 40 dakikayı aşmayın. Jargon derdinden kurtulabilmek için konuşmanızı iki kişinin arasında geçen diyaloglara benzetebilirsiniz.
  2. Konuşmanızı gazetelerin verdiği manşetlerde kullanılan dile benzetmeye çalışın. Konuşmanıza ileriye dönük tahminler ekleyerek gerçekçi araştırmalarla desteklemek şartıyla karşıtlık ilkesini kullanın. Eğlenceli olun ve kalabalığa ulaşmak adına eğer gerekiyorsa kendinizi küçük düşürecek anekdotlara başvurun.
  3. Taşı gediğine oturtmak suretiyle mizah konuşmada önemli bir unsur. Fakat konuşurken mizah yapayım derken pot kırmamaya dikkat edilmeli.
  4. Topluluk önünde konuşma yapıyorsanız ve salonun konuşmanıza olan ilgisi git gide azalıyorsa salonda en fazla sıkılmış görünen kişiye odaklanın . Eğer bu kişiyi canlandırmayı başarırsanız salondaki diğer insanlar da domino taşı gibi sıkıntıdan kurtulup yeniden ilgiyle sizi dinlemeye başlayacaktır.
  5. Konuşma esnasında sahne heyecanı duymamak için sahneye çıkmadan önce konuşmanızla ilgili ufak notlar alın ve gerektiğinde bu notlardan yardım alın. Konuşma sırasında da ufak notlar alarak doğaçlama yapabilirsiniz. Böylece bu notlar zihninizde kıvılcımlar yaratarak seyirciyi eğlendirmenize yardımcı olacak hikayeler yaratmanızı sağlayacak.
  6. Konuşma arasında duraklamak dinleyicilerde aceleniz olduğu ve onları ciddiye almadığınız düşüncesini engeller.
  7. Seyirciyi canlı tutmak ve inandırıcı olabilmek için bahsettiğiniz konuya sizin de inanmanız gerekir. İnanarak ve içten konuşmaya özen gösterin.
  8. Sıkıcı konulardan konuşmak istiyorsanız odanın dinamiğini yüksek tutabilmek için dinleyicilerin arasında karışarak onlara sorular yöneltebilirsiniz. Fakat sabah saatlerinde şaka yapmaktan da uzak durun. Yeterli kafein alamayan kişiler yaptığınız şakaları kaldıramayabilir
  9. Birleştirici teması olan etkili bir hikaye ile konuşmaya başlamak her zaman daha iyidir.
  10. Konuşmaya başlamadan önce John F. Kennedy’nin sözünü hatırlamanızda fayda var: “Dünyayı değiştirecek şeyler söylemeyecekseniz çenenizi kapalı tutun.” ama şunu unutmayın belki dünyayı değiştiremessiniz ama cümlelerinizle dünyayı değiştirebilecek gücünüz olduğunu karşınızdakine hissettirebilirsiniz.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir