YGS’de Başarılı Olmanın Yolları

ygs1Üniversite sınavı bu sınava girecek tüm öğrenciler için büyük önem taşıyor. Yıllardır bu sınava hazırlanan, üniversite hayali kuran tüm gençler için çok kısa bir süre kaldı. Peki bu sınavda başarıyı yakalayabilmek için öğrencilerin nelere dikkat etmeleri gerekiyor. YGS’de yüksek puan almanın yolu ne, sınavda hangi konulardan sorumlu olacaklar? Bu yazımızda sizlere bu soruların cevabını vermeye çalışacağız.

Üniversiteye giri aşamasında ilk adım YGS. Bu sınava girecek olan öğrenciler ilkokul bilgileri ile birlikte lise müfredatından sorumlu tutuluyorlar. YGS’de başarılı olmanın yolu öncelikle eski bilgilerin hatırlanmasından geçiyor. Eski bilgilere çalışmadan ya da önem vermeden sadece güncel sınıflarındaki bilgilere yoğunlaşan öğrenciler bu sınavda başarı sağlayamıyor. Bu nedenle YGS için hem eski bilgilere yoğunlaşarak bilgileri tazelemek hem de bu sayede LYS’de çıkacak konuların temelini sağlamlaştırmak gerekiyor.

YGS’de Başarılı Olmak İçin Nasıl Bir Yol İzlenmeli

  • Öncelikle öğrenci ders ders konu analizi yapmalı, hangi dersten kaç soru çıktığını belirleyerek bu konulardan geçmiş yıllarda çıkmış soruları çözmelidir.
  • Belirlenen konulardaki eksikler gerek konu anlatımlı kitap ve videolar gerekse yardımcı öğretmenlerle giderilmelidir.
  • Her konu bireysel olarak değerlendirilmeli, bu konular tam olarak anlaşılmadan kesinlikle geçilmemelidir.
  • Her dersten en az günlük yüz soru çözülmelidir.
  • Sınava çok az bir süre kaldığı için hata yapılan konular tekrar edilmeli ve mutlaka soruları çözülmelidir.
  • Sınav stresini azaltmanın yolları araştırılmalıdır.
  • Deneme çözmeye başlanmalı günde en az iki YGS denemesi çözülmelidir.

 

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir