Sevgililer Günü Nereden Çıktı

sevgililer-gunune-ozel-cicekSevgililer Günü yaklaşıyor. Bu güzel güne ve birbirlerine değer veren sevgililer şu günlerde Sevgililer Günü kutlama telaşı içerisinde. Kimi bu özel günde sevgilisine sürpriz yapmayı planlıyor kimi ise en güzel hediyeyi bulma peşinde. Bazıları ise bizim için her gün Sevgililer Günü diye düşünüyor. Peki gündemi bu kadar meşgul eden Sevgililer Günü’nün nereden çıktığını ya da ne zaman kutlanmaya başlandığını hiç düşündünüz mü? İşte bu özel gününün ortaya çıkış hikayesi:

Sevgililer Günü ilk olarak Roma Katolik Kilisesi’nde kutlanmaya başlanmıştır. Bu kutlama Aziz Valentinus adında bir din adamının anısına kutlanmıştır. Valentinus adı, “sevgili” anlamına gelmektedir. Bu nedenle bu gün sevgililere adanmıştır. Sevgililer Günü bazı ülkelerde Aziz Valantine günü olarak da anılmaktadır.

Aziz Valantine, karşılıksız aşkı sebebiyle intihar etmiştir ve bu intiharın ardından kalbinin sevgilisine gönderilmesini vasiyet etmiştir. Bu büyük aşk sonraları Hristiyanlıkta bayram olarak kutlanmaya başlanmıştır. Orta Çağ’ın sonlarına doğru bu gün dinsel anlamından uzaklaşmış ve romantik aşk olarak algılanmaya başlanmıştır.  Gün 1969 yılında Hristiyanların dini takviminden de çıkarılmıştır.

Ayrıca eski Yunan’da Şubat ayı Hira ve Zeus’un evliliklerine adanmış kutsal bir aydır. Bununla birlikte 15 Şubat’ta Roma Tanrıçası için yapılan kutsama töreninde ilk defa cinsel ilişkiye girecek çiftlerin isimleri Tanrıçaya sunulur ve bu esnada çiftler birbirlerine hediyeler sunarlardı. Günümüzde sevgililerin bu günde birbirlerine hediye vermeleri de bu döneme dayanmaktadır.

Sevgililer Günü’nün sembolü iki güvercindir. Çünkü Fransız ve İngilizler eskiden 14 Şubatta güvercinlerin çiftleştiğini düşünmektedir. Kendilerini çiftleşen kumrular olarak gören sevgililer de bugünü kendi günleri olarak kutlamaya başlamışlardır.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir