Kolon Kanseri Nedir Balık Yemenin Kanseri Önleyici Etkisi Var Mıdır

kolon1Kalın bağırsakta çıkan kanserlerin hepsi uzmanlar tarafından kolon kanseri olarak adlandırılıp bu terim hem kolon hem de rektum kanserini kapsamaktadır. Amerikan kanser derneği verileri incelendiğinde kolon kanserinin hem Amerika’daki en yaygın üçüncü kanser türü olduğu hem de kansere bağlı ölüm nedenlerinin üçüncüsü olduğu görülüyor. Bu kansere en çok ABD, Kanada, Avustralya ve Batı Avrupa gibi endüstrileşmiş ülkelerde rastlanmaktadır. Kanserin en az görüldüğü yerin Afrika ülkeleri olmasının nedeni ise kırmızı et ve fast food tüketiminin bu ülkelerde az olması. Kolon kanserinin yoğunlukta olduğu ülkeler alım gücü yüksek ve fast food alışkanlıkları olan ülkelerdir.

Bu kanser çeşidinin tedavisinde kullanılan iki yöntem bulunmaktadır. Bunlardan biri kolonoskopi ve dışkıda kan testi gibi erken teşhis imkanı olan uygulamalar iken diğeri de doğru beslenme ve hareketli bir yaşam tarzı. Bununla birlikte alkol ve sigaradan da uzak durmakta fayda var. “Kolon Kanseri” isimli kitabında Dr.Ross C.Donehower şöyle demiş:

“’’Sigara içmenin kişinin kolorektal kansere sigara içmeyenlere göre daha erken yaşta yakalanma riskini arttırdığıyla ilgili bulgular on yılı aşkın bir süredir elimizde var. Bunun yanında, sigara dumanına mağruz kalmak; yani pasif içicilikte bir diğer tehlikeli durum”.’’

Yapılan araştırmalarda haftada en az 5 kez egzersiz yapan erkeklerde kolon kanseri riskinin egzersiz yapmayan erkeklere oranla daha az olduğu ortaya çıkmıştır. Egzersiz yapmanın tam olarak kolon kanserini nasıl engellediği bilinmiyor ancak egzersizin bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıkları engellediği kanıtlanmış durumda. Egzersizin dışında çeşitli kaynaklarda balık tüketiminin de kolon kanserini önlediği belirtilmiş. Bunun nedeni ise balıklarda bulunan omega 3 yağ asitleri. Yapılan bir çalışmada haftada 5 kez balık tüketen kişilerin haftada 1 kez veya hiç tüketmeyen kişilere göre kolon kanserine yakalanma risklerinin %62 den daha az olduğu ortaya çıkmıştır.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir