Vergi Haftası İle İlgili Kompozisyon

Bir ülkede şahıslardan ve ticari kuruluşlardan sahip oldukları mal varlığı karşılığında devlet tarafından alınan bedele vergi adı verilir. Vergi bir ülkenin ekonomisinde çok önemli bir yere sahiptir. Ülkemizin ekonomik yapısının düzenlenmesinde ve devam ettirilmesinde vergi çok büyük bir paya sahiptir. 1990 yılından bu yana Şubat ayının son haftası vergi haftası olarak kutlanmakta ve bu sayede vergi vermenin önemi vurgulanmaktadır.Sorumluluk sahibi olan her vatandaş düzenli olarak vergisini ödemeli, özellikle yüksek gelirli kişiler üzerlerine düşeni yaparak vergi konusunda bilinçli davranmalıdır.

Gelişmişlik düzeyi yüksek olmayan toplumlarda vatandaşlar ve yüksek gelirli kişiler vergi konusunda gerekli hassasiyeti gösteremez. Bu kişiler vergi kaçırma yoluna giderek hem insan olmanın erdemlerinden uzaklaşmakta hem de devleti büyük zarara uğratmaktadırlar. Bu nedenle vergi konusunda insanları bilinçlendirme çalışmalarına henüz ilk okul sıralarında başlanmalıdır. Küçük yaşlardan itibaren verginin önemini bilerek yetişen nesiller gelecekte de düzenli olarak vergisini ödeyen bilinçli nesiller olur. Bu amaçla ülkemizde Milli Eğitim Bakanlığı çeşitli yarışmalar düzenleyerek Vergi Haftasının okullarımızda etkili şekilde kutlanmasını sağlamaktadır.

Ülkemizde düzenlenen yarışmalar yurt genelinde yapılmakta ve Ankara’da yapılan seçmelerin ardından dereceye girenlere para ve diğer ödülleri verilmektedir. Ayrıca dereceye giren öğrencilerin okulları da bir plaket ile onurlandırılır. Ülke genelinde vergi konusundaki bilincin artması için Milli Eğitim Bakanlığı son derece hassas davranmakta ve Vergi Haftasının aktif olarak kutlanması için gerekli tüm faaliyetleri yürütmektedir.

 

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir