Ayak Kokusunu Gidermenin Yolları

Ayak kokusunun başlıca sebeplerinden biri giydiğimiz ayakkabılardır. Kalitesiz ve ucuz, suni deriden yapılma ayakkabılar ayaklarda koku oluşumuna neden 0lur. İstenmeyen ayak kokusunun bir diğer sebebi de ayakların ıslak ve nemli kalmasıdır. Stres, kilo, kullanılan ilaçlar ve hormonal değişiklikler vücudun daha fazla ter üretmesini sağlar.Bu nedenle koku oluşumunu önlemek için ayakları kuru tutmaya özen göstermek gerekmektedir. Ayaklar terli ve nemli olduğunda bakteriler ile daha kolay etkileşime girer ve bu da kokunun oluşması için yeterlidir. Ayrıca genetik faktörler de ayak kokusuna sebebiyet verebilmektedir.

Ayak kokusundan kurtulmak için yapılması gerekenler;

  • -Ayaklardaki bakteri seviyesini en azda tutmak için ayak bakımına özen gösterilmelidir. Ayaklar her gün ılık suda orta sertlikte bir sabunla iyice yıkanmalı ve ardından iyice kurulanmalıdır.
  • Çorapları her gün değiştirmeli ve ayaklarınızı pudralamalısınız.
  • Ayak tabanı ve parmak araları kontrol edilmeli, ayak mantarından şüphelenildiği taktirde hemen doktora başvurulmalıdır.
  • Ayaklara zarar verdiği için naylon çoraplar kesinlikle tercih edilmemeli. Kalın, pamuklu ve yumuşak çorapların tercih edilmesi sağlığımız açısından daha yararlıdır.
  • Kullanılan ayakkabıların deriden ve ayağınızın nefes almasını sağlayan malzemeden yapılmış olması gerekir.
  • En az iki çift ayakkabının olması ve aynı ayakkabının iki gün üst üste giyilmemesi gerekir. Giyilen ayakkabılar en az 24 saat havalandırılmalıdır.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir