Dünyanın En Çirkin Hayvanı

damlaÇirkin Hayvanları Koruma derneği dünyanın en çirkin hayvanını belirlemek için bir oylama yaptı. Oylama sonucunda dünyanın en çirkin hayvanı damla balığı olarak bilinen blobfish seçildi.

Akışkan bir jel görünümüne sahip olan damla balığı Çirkin Hayvanları Koruma Derneğinin maskotu olacak. Böyle bir oylamanın düzenlenmesinin sebebi ise nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olan fakat panda gibi diğer hayvanlar kadar sevimli görünmediği için korunma altına alınmayan hayvanlara dikkat çekmekti. Komedyenler kendilerine propagandasını yapmak üzere bir hayvan seçti ve Youtube’a seçim kampanyası videolarını yükledi. Sonuçlar Newcastle’daki İngiliz Bilim Festivalinde açıklandı. Dünyanın en çirkin hayvanı unvanını 10 bin oya sahip olan damla balığı kazandı.

Simon Watt, Çirin Hayvanları Koruma Derneği biyoloğu ve televizyon sunucusu, oylama ile ilgili olarak şu ifadeleri kullandı:

“Geleneksel koruma yaklaşımımız egoistçe. Panda gibi yalnızca sevimli gözüken hayvanları koruma altına alıyoruz. Ne kadar çirkin olurlarsa olsunlar önemli olan hayvanların yaşam alanlarını korumamız gerektiği.”

Damla balığı Tazmanya civarında ve Avustralya’nın güneydoğusundaki adalarda okyanusun 600-2000 metre derinliğinde yaşayan, yengeç ve ıstakoz ile beslenen bir canlı. Bu balık tüketime uygun değil ancak balıkçıların ağlarına takıldığı için soyları hızla tükenmekte. Damla balığı dışında oylamada ön plana çıkan diğer üç hayvan ise şu şekilde:

kakapoKakapo: Uçmayan bir bir papağan türü olan Kakapo Yeni Zelanda’da yaşayan memeliler arasında bulunuyor. Kakapo’dan dünya üzerinde yalnızca 126 tane kaldığı Uluslararası Doğa Koruma Birliğinin 2012 yılında yaptığı araştırma sonucunda ortaya çıktı.

 

 

 

axoloAxoloti: Su altında yaşayan ve kendine özgü soluma sistemi geliştirmiş bu hayvan hiç büyüyemeyen bir semender türüdür.

 

 

 

hortumluHortumlu Maymun: Bu maymun türü normalden daha büyük bir burna sahip

olmasıyla biliniyor.

 

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir