Belize’deki Büyük Mavi Çukurun Esrarı

Gezegenimizin en iyi dalış noktasının orta Amerika ülkelerinden biri olan Belize’de olduğunu biliyor musunuz?

Evet, Belize açıklarında yer alan bu mavi büyük çukur gezegenin en iyi dalış noktası olarak bilinmektedir. Bu mavi çukurun adı 1971 yılında  ünlü bilim adamı Jaques Yves Cousteau tarafından tüm dünyaya yayılmıştır. 305 metre çapında ve 146 metre derinliğindeki bu çukur dalma meraklılarının çok iyi bildiği bir yer olsa da bölgenin yerlileri tarafından gizemini hala korumaktadır.

Bilim insanlarına göre bu çukur Buz Çağı sırasında deniz seviyesinin henüz düşük olduğu bir dönemde bir mağara  olarak oluşmaya başlamıştır. Deniz seviyesinin yükselmesi sonucunda da bu alan sular altında kalmış ve basınca karşı koyamayan mağara tavanı çökmüştür.

Eskiden Maya medeniyetinin bir parçasını oluşturan yerli halk büyük mavi çukurun oluşumu ile ilgili bu teoriyi kabul etse de diğer bir teori de halkın bazı kesiminin inandığı şekliyle mağarada yaşadıkları inanılan tanrıların insanlara küstükleri ve mağarayı terk ettikten sonra mağaranın çökmesidir. Yerli halk, tanrıları bölgeyi terk ettikten sonra belaların gelmeye başladığını anlatmakta ve büyük mavi çukuru bugün bile tapınak olarak kullanmaktalar. Hatta bölgede yaşayan bazı kişiler geceleri bu çukurun gümüş rengine döndüğünü bile iddia etmektedir.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir