Boyun Düzleşmesi Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

boyun-fitigi-nasil-anlasilirBoyundaki omurların C şeklinde olan yapısı bazı nedenlere bağlı olarak zaman içerisinde düzleşir ve bir sopa görünümüne sahip olur. Bu nedenle beyni besleyen ve başın arkasından geçen damarlar baskıya uğrar ve beyne yeterince kan gitmez. Bu durum boyun düzleşmesi olarak adlandırılır.

Boyun düzleşmesinin en açık belirtisi kronik ağrılar ve boyun hareketlerinde zorluklar yaşamaktır. Boyuna alınan darbeler de boyun düzleşmesi rahatsızlığına neden olabilmektedir. Kronik ağrılar sonucunda doktora başvuran kişilere doktorları MR sayesinde net sonuçlar verebilmektedir. Çekilen MR’da boynun düzleştiği gözlenirse hastalık başlamış demektir. Boyun düzleşmesinin diğer nedenleri ise;

  • Öne eğik şekilde uzun süre oturmak
  • Sert ve yüksek yastıklar kullanmak
  • Ağır yük taşımak
  • Koltuk ve kanepelere baş uygunsuz pozisyondayken uzanmak

Boyun düzleşmesini tedavi edebilmek mümkündür. 2-3 hafta içerisinde olumlu sonuçlar alabilmek için belirli aralıklarla boyun kavisini yeniden yapılandıran egzersiz programları ve elle yapılan hafif germe ve mobilizasyon teknikleri yeterlidir. Bu programları alışkanlık haline getirmek ileride oluşabilecek boyun fıtığına karşı da önlem olur. Boyun kavisi eski haline döner dönmez hastanın ağrı şikayetleri de sona erer. Günlük yaşam alışkanlıklarını değiştirmeden ve düzeltici egzersiz programı uygulanmadan sadece aletler ile yapılan fiziksel tedaviler ise bu noktada yetersiz kalmaktadır. Boyunluğu 4 günden fazla kullanmak faydadan çok zarara neden olur. Günümüzde artık aylarca boyunluk takılması önerilen tedaviler ortadan kalkmıştır.

Kas gevşeticiler yardımıyla boynun baskısını azaltarak boyun ağrısını hafifletebilirsiniz. Çeşitli boyun egzersizleriyle boyun kaslarını gevşeterek ve kaplıca ile de boyun düzleşmesinin tedavisi yapılabilmektedir. Fakat bunlar hastalık içi kalıcı çözüm sağlamamaktadır. Kalıcı çözümüm için ise sırt üstü yüzebilir, esne ıslakken veya nemliyken rüzgardan korunabilir ve en önemlisi stresten uzak durmaya gayret edebilirsiniz. Bununla birlikte boyun düzleşmesi tedavisinin ameliyatla gerçekleşemediğini ve boyun düzleşmesinin her kişide farklı karakterde olduğu için internette önerilen her egzersizin yapılmaması ve bunun için bir uzmana başvurulması gerektiğini unutmamalısınız.

Boyun düzleşmesi hastalığı tedavi edilmeze kişide bir ileri safha olan boyun fıtığı gözlenir ki bu rahatsızlık boyun düzleşmesine göre daha tehlikeli ve zahmetlidir. Boyun fıtığı kaslarda gerginlik, aşırı baş ağrıları baş dönmesi ve boyun fonksiyonlarında bozukluk gibi kalıcı hasarlara sebep olabilir. Bu nedenle hastalığın erken teşhisi ve tedavisi oldukça önemlidir.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir