Doğal Denge İçinde Canlı Türlerinin Önemi

Dünyamız eşsiz bir düzen içinde varlığını sürdürmektedir. Doğal denge adı verilen bir düzen sayesinde gezegenimiz devamlılığını sağlamakta bu sayede tüm canlılar varlıklarını devam ettirebilmektedir.

Dünyamızdaki denge kusursuz işleyen bir saat gibidir. Yada bu denge her unsur düzenli dönen bir çarkın dişlerine benzetilebilir. Bu dişlerden birinin yok olması halinde dünya düzenini sağlayamayacak, çark dönmeyi bırakarak işlevini yitirecektir.

Dünyada bulunan tüm canlılar küçük yada büyük mutlaka bir görevi vardır. Örneğin büyük balık küçük balığı yutacak ekolojik dengenin devamlılığını sağlar. Bu görevler yerine getirilmediğinde dünyadaki hayat tehlikeye girer dengelerin bozulması doğal dengeyezarar veriri, bu da gezegenimiz yaşanmaz bir hal olmasına sebep olur.

Son yıllarda gerek insanların bilinçsiz olması gerekse çevreye gerekli özenin gösterilmemesi gibi sebeplerle doğal denge bozulmaya başlamıştır. Bunun sonuçlarından en önemlisi küresel ısınmadır. Bu durum dünyamızın her geçen gün daha da tehdit etmektedir.  Evren de her canlının bir görevi vardır. Doğal dengelerin bozulması  ile birlikte canlıların yok olması dünyanın yok olma tehlikesi ile karşı karşıya bırakmaktadır. Bu nedenle çevre konusunda bilinçli olmalı ve doğadaki tüm canlıları korumalıyız. Unutmamak gerekir ki onların yok olması demek dünyanın dolayısıyla bizim yok olmamız demektir.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir