Vaadhoo Adası’ndaki Dalgalar Işık Saçıyor

vaad1Maldivler’de yer alan adalar içerisinde en özel olanı Vaadhoo adasıdır. Bu adayı görenlerin hayrete düşmesinin nedeni ise adada geceleri  gelgit olayı sırasında ortaya çıkan mavi renkli ışıltılardır. Uzmanlar Maldivler’de yer alan Vaadhoo adasındaki bu muhteşem olayın kıyıya vuran dalgalardaki ışıklı planktonlardan kaynaklandığını söylüyor.

Işıklı planktonlar ne mi? Işıklı planktonlar tek hücreli canlılar olup içerisinde biyolojik açıdan elektrik üretebilecek derecede teknolojik bir yapı barındırır. Sahip oldukları teknoloji o kadar büyüktür ki eğer rahatsız edilirlerse bu küçük canlılar tüm sahili bile aydınlatabilir.

Uzmanlar ayrıca dinoflagellaların su üzerinde süzülerek çevrelerindeki suda hareketi oluşturduğunu ve canlıların içerisindeki proton dolu organellere elektrik sinyalleri gönderdiğini söylüyor. Bu elektrik sinyalleri sayesinde voltaj değişikliğine karşı hassasiyeti olan proton kanalları açılmış oluyor ve birçok kimyasal tepkime tetikleniyor. Böylece neon mavisi üreten lusiferaz proteini harekete geçmiş oluyor.

 

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir