Eski Çağlarda Tıbbın Gelişmesinde Katkısı Olan Medeniyetler

Tıp, insanoğlu var olduğu andan itibaren günümüze kadar gelişim göstermiştir ve gelişmeye de devam emektedir. Bununla birlikte her toplumda tıp farklı boyutlarda gelişmiş, hatta bazı medeniyetlerde günümüzde bile ilkel boyutlarda kalmıştır. Bilim alanları içerisinde en hızlı gelişeni tıp olmuştur. Bunun nedeni insanın kendi biyolojik yaşamını merak etmesi ve hastalıklara karşı çözüm bulmak istemesidir. Tarih öncesi döneme ait yapılan kazılara bakıldığında bulunan kafatası ve iskeletlerin üzerinde yer alan delikler o dönemde yaşayan insanların açılan delikler sayesinde hastaların iyileştiğine inandığını kanıtlar niteliktedir. Aynı zamanda bu çağlarda bitkilerden ilaç ve merhem de elde edilmekteydi.

Tarih boyunca yaşanılan kazalar da tıbbın gelişmesinde önemli rol oynamıştır. Tıbbın gelişmesinde katkı sağlayan önemli medeniyetler ise şunlardır:

Mısır’da Tıp

Firavun Zoser’in veziri olan İmhotep, Mısır tıbbının en büyük hekimlerinden biridir ve M.Ö 3000 yıllarında yaşamıştır. Hekimliğinin yanı sıra aynı zamanda mimar, astronot ve fizikçidir. Kendisini birçok alanda geliştirdiği için dönemin önemli bilim adamları arasına girebilmeyi başarmıştır. Mısır’da yaşamış diğer bir önemli hekim ise M.Ö 2500 yılında yaşamış olan İris’tir. İris, sarayın başhekimliğini yapmıştır. Göz, mide ve bağırsak hastalıklarında uzman olan bu hekim dönemin en iyi hekimleri arasında gösterilir. Mısır’ın askeri ve siyasi yönden güçlü olduğu bir dönemde yani M.Ö 1600 lü yıllarda bulunan 10 a yakın papirüste Gardiner, Smith ve Ebers gibi önemli isimler de yer verilmiştir. Her hekimin elinin altında olması gerektiği düşünülerek ilk el kitabı olarak bilinen Ebers papirüsü yazılmıştır. Bu papirüste tıp alanında önemli bilgiler ve  detaylara yer verilmiştir.

 

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir