WhatsApp Neden Çöktü

whatsapp-l_300x300Günümüzün sosyo-popüler mesajlaşma uygulaması olan whatsapp oluşan bir sorundan dolayı servis verememeye başladı.  Yaklaşık olarak 2 saattir hizmet veremeyen uygulama, whatsapp yönetimi tarafından sunucularda meydana gelen bir problemden kaynaklandığı paylaşıldı. Problem yaşanan sunucular üzerinde whatsapp mühendisleri tarafından yoğun bir şekilde çalışma yürütüldüğü duyurulurken kullanıcı şikayetleri de sosyal medyada geniş yer buldu.

Durum böyle olunca dedikodularda peşinden gelmeye devam etti. Geçtiğimiz günlerde Whatsapp’ ı satın alan Facebook tarafından gerçekleştirilen bir entegrasyon sırasında çıkan bir aksaklık söz konusu olduğu ve şu anda bu entegrasyonun iptal edilmeye çalışıldığı da dedikodular arasında yer almaya başladı.

Uygulamada yaşanan sorunlar, kullanıcıların alternatif servislerler olan Tictoc, Viber, Line gibi  platformlara ve uzun bir aradan sonra SMS servislerine yöneltmiş gibi gözüküyor.

Aylık 350 milyonun üzerinde aktif kullanıcı sayısına ulaşan sosyal mesajlaşma uygulaması, 08 Ekim 2013 tarihinde kendisine ‘KDMS Team’ adını veren Filistinli hackerlar tarafından hacklenmişti. Bu yaşanan problemde, dedikodulara yeni bir güvenlik açığı yüzünden servisin hacklendiğini eklemeyi ihmal etmedi.

Whatsapp tarafından twitter üzerinden ise aşağıdaki şekilde bir bilgilendirmede bulunuldu.

23:15 Güncellemesi;

İnternette dolaşan bir iddiaya göre ise;

  • Whatsapp sunucuları Facebook Inc.’a taşındı.
  • Whatsapp’ a Facebook’ ta kullanılan smile’ lar ve hareketli ifadeler eklendi.
  • Facebook’ ta kullanılan dürtme (telefonu titretme) özelliği eklendi.
  • Gönderilebilecek medya öğeleri cloud üzerinde 1 ay boyunca saklanabilme özelliği eklendi.
  • 1 GB büyüklüğüne kadar dosya gönderimi yapılabilecek.
  • Konuşmalar özel FaceCrypt sistemi ile şifrelenerek iletilecek.

Tüm bu güncellemeler tamamlandığı zaman (yaklaşık olarak 1-2 saat içerisinde) whatsapp tekrardan kullanıma açılacak.

00:40 Güncellemesi;

WhatsApp 00:40 itibari ile tekrardan kullanılabilir duruma gelmiştir. Şu anlık internet üzerinde dolaşan hacklenme problemine dair herhangibir bulgu veya açıklama bulunmamaktadır. Problemin whatsapp sunucularından kaynaklandığı ihtimalide bu durumda daha da güçlenmektedir.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir