Hamileyken Uyulması Gereken 20Altın Kural

40 haftalık hamillik dönemi boyunca  anne ve bebeğin süreci sağlıklı geçirmesine yardımcı olacak bazı önemli noktalar bulunmaktadır. Hamile iken neler yapmanız ve yapmamanız gerektiği bu yazımızda sizlerle.

Hamilelik Süresince Yapmanız Gerekenler

 1. Folik asitin bebeğin zihin gelişiminde çok önemli olduğu için uzmanlar hamile kalmadan üç ay  önce başlamak üzere üçüncü aya kadar hamilelerin folik asit alması gerektiğini söylüyor.
 2. Hamilelik süresince az az ve sık yemek oldukça önemli. Bulantıları kusmaları azaltmak için az fakat sıklıkla kuru ve soğuk yiyecekler tüketilmeli.
 3. Ana ve ara öğünleri atlamamak üzere kalori miktarı arttırılmalıdır. Günlük beslenmeye 300 kalori ek gıda eklenmelidir.
 4. Hamilelik boyunca düzenli egzersiz ve yürüyüşler yapılmalı. Bu egzersizlerin ağır ve tehlikeli olmaması gerekir.
 5. Kimi zaman kabızlık hamilelikte büyük bir sorun olarak karşımıza çıkabiliyor. Bunun önüne geçebilmek için bok sıvı ve lif içeren besinler tüketmeyi unutmayın.
 6. Alınan kilolar sebebiyle karın ve göğüs çevresi genişleyip çatladığından ciltte kuruluk meydana gelir. Çatlak oluşumlarını engellemek için nemlendirici kremler kullanılmalıdır ve bol su tüketilmelidir.
 7. Hijyen açısından pamuklu çamaşırlar tercih edilmelidir. Sarı renkli, kokulu akıntı ve kaşıntı sorunu yaşıyorsanız doktorunuza başvurunuz.
 8. Hamilelik süresince rahat bir uyku çekebilmek için akşam yemeği erken yenmeli, ılık bir duştan sonra bir bardak ılık süt içilmelidir.
 9. Sağlıklı duruş sırt ağrılarını en aza indirir. Hamilelik döneminde ise omurgaya fazla yük binmektedir. Bu dönemde sırt ağrısı yaşamamak için kalça önce omuz arkada olacak şekilde sert bir zeminde yatılmalıdır.
 10. Sağlıklı bir emzirme dönemi geçirmek ve süt kanallarının sıkışmasını engellemek için kullandığınız sutyenin göğsünüze uygun olmasına özem gösterin.
 11. Hamilelik Sürecinde Yapmamanız Gerekenler
 12. Vücuttaki kalsiyum deposunun boşalmasını ve erken doğumu engellemek için hamilelik dönemi boyunca alkol ve sigaraan kesinlikle uzak durulmalıdır.
 13. Enfeksiyon bulaşabileceği ihtimalinden dolayı taze peynir ve pişmemiş et yemeyin. Aynı şekilde dışarıda salata yemekten de kaçının.
 14. Baş ağrısı ve nezle gibi durumlarda doktorunuza danıştıktan sonra ilaç kullanın. Soğuk aldıysanız dinlenerek ve bol sıvı tüketerek bu süreci aşmaya çalışın.
 15. Bileğinizi burkup düşme ihtimaliniz olabileceği için ve belinizi ağrıtabileceği için hamileyken topuklu ayakkabı giymekten kaçının.
 16. Yorgunluğa ve tansiyonun düşmesine neden olacağı için çok uzun süre ayakta kalmayın. Bununla birlikte aynı pozisyonda uzun süre ayakta kalmak da sakıncalıdır.
 17. Sırt üstü yatmamaya çalışın. Hamileliğinizin son üç ayında sırt üstü yatarsanız karındaki damarlarınız sıkışabilir ve buna bağlı olarak ani tansiyon düşmesi ve baygınlık yaşanabilir.
 18. Hamileliğin ilerleyen sürecinde midede yanma hissi oluşabilir. Rahim mideyi yukarı iter ve midede olan asit yemek borusuna kaçar. Böyle bir durumu engellemek için yemekten sonra dik oturulmalı ve kesinlikle uzanılmamalıdır.
 19. Besleyici olmayan ve kilo aldıran sosis, cips, şarküteri ürünleri, hamur işleri ve koladan uzak durulmalıdır.
 20. Vücudunuzu gereksiz yere zorlamayın ve ağır yükler kaldırmayın. Uzun yolculuklardan kaçının. Eğer mecbursanız uzun seyahatler sırasında arada hareket etmeye ve bol sıvı tüketmeye çalışın.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir