Güvenlik İçin Facebook Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli

faceArtık tüm dünya tarafından kullanılan Facebook çoğunlukla ve sıklıkla kullanıldığı için kimi zaman tehlikeli durumlar doğurabilmektedir. Facebook kullanırken nelere dikkat etmeniz gerektiği ise şöyle:

  • Zor bir şifre belirleyin. Şifre oluştururken harf ve rakamları birlikte kullanın. Mesela şifrenin sonunda harflerin ardına bir rakam yazabilirsiniz. Bunun üstüne şifrenizi bir büyük bir küçük harf şeklinde oluşturursanız şifrenizin başkaları tarafından ele geçirilmesine engel olmuş olursunuz. Yüksek güvenlikli şifrelerin en az 8 karakterden oluştuğunu unutmayınız.
  • Durum bildirimlerinizi paylaşmaktan sakının. Şuan nerede olduğunuzu, evde olup olmadığınızı Facebook’ta paylaşmayın. Eğer tatildeyseniz anılarınızı anlatmak için eve dönene kadar sabredin. Kısa süreli ya da uzun süreli hiç fark etmez, bildirimlerinizi profilinizde paylaşarak kendinizi tehlikeye atmaktan kaçının.
  • Kişi aramalarında ulaşılmaz olun ve isteyen her kişinin sizi kolayca bulmasına engel olun. Profilinizi aramalara kapatmak için Ayarlar bölümünden Arama (Search) bölümünü tıklayın. Arama sonuçları bölümünde ‘sadece arkadaşlarım’ seçeneğini aktif edin. Böylece tehlikeli durumlara karşı kendinizi koruyun.
  • Kişisel bilgilerinizi paylaşmayın. Profilinizde doğum tarihiniz varsa ve sadece arkadaşlarınızın doğum tarihinizi görmesini istiyorsanız Info yani Bilgiler sekmesinden sağ üstte yer alan Edit Info- Bilgileri Düzenle kısmına tıklıyorsunuz ve sadece gün-ay-yıl seçeneklerini işaretliyorsunuz. Böylece kimlik hırsızlarının istediklerini almasına engel olmuş oluyorsunuz. Unutmayın ki hakkınızda biraz daha bilgi edinildiğinde banka hesabınız dahi ele geçirilebilir.
  • Çocuklarınızın güvenliğini sağlamak için fotoğraflarda çocuklarınızın adını etiketlemeyin. Eğer çocuğunuzun adı başka biri tarafından etiketlenmiş ise bunu Etiketi Kaldır kısmından kolayca halledebilirsiniz.
  • Çocuğunuzun tek başına Facebook kullanmasına izin vermeyin. Zaten 13 yaşından küçüklere prensip açısından Facebook kullanımına izin verilmiyor. Ancak son zamanlarda 13 yaşının altındaki çocukların da bir Facebook hesabının olduğu görülüyor. Eğer sizin çocuğunuz da 13 yaşın altındaysa ve arkadaşları ile haberleşmek için Facebook kullanmak istiyorsa en azından bağlantı bilgilerine kendi e-posta adresinizi yazarsanız mail yolu ile çocuğunuzun Facebook üzerindeki hareketlerini takip edebilirsiniz.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir