Beyin Kanamasına Dikkat !

beyin1Beynin etrafı kafatası kemikleri ile çevrilidir. Beynin içerisinde bulunan normal veya anormal bir damarsal yapının travma geçirmesi ya da kendiliğinden yırtılması sonucunda beyin kanaması oluşmaktadır. Damarsal bozukluğa bağlı kanamalar yetişkinlerde görülürken travmatik kanamalar da daha çok çocuklarda görülmektedir.

Kişinin Beyin Kanaması Geçirdiğini Nasıl Anlarsınız?

Beyin kanamasının semptomlarını anlamak genellikle zordur. Beyin kanaması ve belirtileri konusunda hiçbir bilgiye sahip olmayan bir kişi yanında beyin kanaması geçiren bir kişiye müdahale edemeyebilir ve kişinin ölümüne sebebiyet verebilir. Bu nedenle bu konu hakkında ne kadar çok bilgi sahibi olursak o kadar iyi.

Uzmanlar aşağıdaki 4 adımı uygulayarak bir kişinin beyin kanaması geçirip geçirmediğini anlayabileceğimizi söylüyor:

1-Kişiden gülümsemesini isteyin. (Eğer yapamazsa felç demektir)

2-Kişiden çok basit bir cümle söylemesini isteyin. (‘Bugün çok güzel bir gün’ gibi)

3-Kişiden her iki kolunu birden kaldırmasını isteyin.

4-Kişiden dilini dışarı çıkartmasını isteyin. Eğer dil yamulmuş ise bu da kişinin felç geçirdiğine işarettir.

Eğer beyin kanaması geçirdiğinden şüphelendiğiniz kişi yukarıda bahsedilen isteklerden hiçbirini yerine getiremiyorsa derhal acil servisi aramalısınız.

Travmatik kanamalar başta olmak üzere ani gelişen kanamalarda unutkanlık ve baş ağrısı başta olmak üzere kusma, bulantı ve uyku hali gibi belirtiler gözlenebilir. Yer ve zaman farkındalığına varamamanın yanı sıra hasta şuur kaybı yaşayabilir ve havale geçirebilir. Beyin kanama ile sıkıştırıldığında göze giden sinirlerin üzerinde baskı oluşur ve bunun sonucunda göz bebekleri büyür. Bu belirti ise acil müdahaleyi gerektiren bir kanamaya işaret etmektedir. Vücudun yarısında oluşan felç ve konuşma bozukluğu hipertansiyona bağlı kanamalarda görülür.  Bu gibi durumlarda şuur hızlı ya da yavaş bir şekilde kapanır. Şiddetli baş ağrısı ise damar baloncuğu yani anevrizmaya bağlı kanamaların bir belirtisidir.

Beyin kanamasını oluşturabilecek risk faktörleri ise trafik kazası, yüksekten düşme, karaciğer fonksiyonunun bozulması, alkol ve sigaranın kullanımı, kokain ve amfetamin kullanımı ile bazı enfeksiyon hastalıklarıdır.

 

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir