Cinsiyet Ayrımcılığının En Tuhaf 10 Örneği

kadin-erkek-esitsizligiCeza kanunları son yıllarda kadınlara özgü tasarlanmaya başlamış olup bunun sonucunda kadınlar toplumda şiddet odağı haline gelmeye başlamıştır. Böylece ne yazık ki kadın yapısı ve karakteri boş bir kavram olarak görülme noktasına gelmiştir.

Kız Çocuğu Katliamı : Çin’de her 114 erkek çocuğuna karşılık 10o kız çocuğu bulunması zorunlu olduğundan eğer bu oran bozulursa bebekler ya doğumdan sonra ölüme terk ediliyor ya da doğmadan önce kürtaj ile alınıyor. Burada yatan asıl düşünce ise kadının zayıf ırk olması ve  bundan dolayı sayıca erkek ırkından fazla olmaması gerektiği. Aynı mantıkla hareket eden bir diğer ülke ise Hindistan’dır.

Cinsellik Kısıtlaması : Çoğu ülkede evlilik dışı cinsel ilişkide bulunmanın cezası var. Kişinin alacağı ceza ise cinsel deneyim ile doğru orantılı olarak artıyor. Fas’ta yaşayan evlenmemiş bir kadın bu sebepten mahkeme tarafından yargılanıyor.

Vatandaşlık : Kuzey Afrika ve Orta Doğu’da yer alan çoğu ülkede iki farklı ülkenin vatandaşı evlendiğinde çocuğa sadece babanın vatandaşlığı geçiyor. Kadınlar hem eşlerinin vatandaşlıklarından  hem de çocukları annelerinin vatandaşlıklarından yararlanamıyor.

Vesayet Hakkı : Bahreyn, aile hukukunun olmadığı ve mahkemelerin çocukların vesayeti konusunda kadınların aleyhinde kararlar aldığı bir ülke. Bazı Bahreynli kadınlar bu kararların keyfi ve adil olmadığını ileri sürmüş fakat 11 mahkeme tarafından iftira suçu ile yargılanmışlardır.

Şiddet : Kadının şiddet odağı haline gelmesindeki en önemli sebep kanunun erkek egemen kurallardan oluşması. Çoğu ilkede şiddete ve fiziki tacize uğramış kadınlar şikayetlerinden sonra evli erkeğin karısının bedeni üzerinde her türlü hakka sahip olduğu düşüncesiyle yeniden kocalarının yanına gönderiliyorlar. Tecavüz ettiği kadınla evlenmeyi kabul eden erkeğin cezasının kalktığı durumlar bile söz konusu.

Seyehat Hakkı : Mısır, Bahreyn ve Suriye’deki kocaların hava yolu şirketleri ile konuştuğu taktirde eşlerinin seyahat etmesine engel olabildiğini biliyor muydunuz? Irak, Libya, Fas ve Tunus gibi ülkelerde ise kadınlar eşlerinin yazılı izni olmadan seyahat edemiyorlar. Suudi Arabistan’da ise kadınlar eşlerinin izni olmadan yurt içinde bile bir yerden bir yere gitme hakkına sahip değil.

Eğitim Hakkı : Afganistan’da ergenlik dönemine giren kızlar okuldan alınıyor. Gerekçe ise bir kız çocuğu ile bir erkek çocuğun aynı okula olmaması ve belli bir yaştan sonra kız çocuklarının erkek hocalardan ders almaması gerektiği. Kız çocukları yeterli eğitim alamadığı için ülkede çok az sayıda kadın öğretmen bulunuyor. 15-24 yaş arasındaki kadınların ne yazık ki sadece %18i okuma yazma bilmektedir.

Boşanma Hakkı : Bazı ülkelerde erkekler istediği zaman gerekçe göstermeden boşanma hakkına sahip iken kadınlar bu haklarından yoksun bırakılıyorlar. Lübnan’da doktor raporu almadan şiddet gerekçesi ile bir kadının boşanması mümkün değil. Bununla birlikte kadının şiddete maruz kaldığına dair bir görgü tanığına da ihtiyaç var. Mısır’ise eğer kadın çeyiz, başlı parası ve diğer finansal haklarını erkeğe devretmezse ne yazık ki boşanamıyor.

Kıyafet Kuralları : Kaşmir’de bulunan müslüman kadınlar  Lashkar-e-Jabar isimli bir militan grup tarafından 2001 yılında burqa adı verilen bir çarşaf giymeye zorlandılar. Giymedikleri taktirde ise kadınlara saldırı altında kalacaklarını söylediler. Aynı grup Hind kadınlarının noktalı bir peçe, Sih kadınlarının ise safran renginde bir peçe takmasını istedi. Toplum içerisinde peçesiz gezen kadınların grup tarafından yüzlerine atılan asitle karşı karşıya kaldıkları biliniyor.

Taşıt Kullanma Yasağı : Kadınların sürücü ehliyeti alması ve bisiklet kullanması Suudi Arabistan’da yasaktır. Erkeklerin de yanlarında kadın varken trafiğe çıkması yasaklanmıştır. Suudi Arabistan’da dini kurallar oldukça katı. 2002 yılında bir okulda çıkan yangında peçeleri olmadığı için polis tarafından dışarıya çıkması engellenen kız çocukları yanarak can vermiştir.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir