Salatalığın Faydalarına İnanamayacaksınız

Cucumber-salatalik-hiyar-sifali-sebzeSalatalığın faydalarını belki duymuşsunuzdur fakat bu kadar detaylı bilmediğinize belkide eminiz. Salatalık gün boyunca ihtiyacınız olan birçok vitamin salatalığın içerisinde bulunmaktadır. 1 adet salatalık vitamin B1, vitamin B2, vitamin B3, vitamin B5, vitamin B6, folik asit, vitamin C, kalsiyum, demir, mağnezyum, fosfor, potasyum ve çinko içerir.

Salatalık yorgunluğa birebir. İyi bir B vitamini ve karbonhidrat kaynağı olduğu için uzun süren yorgunluğunuz kısa sürede yediğiniz salatalık sayesinde son bulur.

Banyo ve duştan sonra aynasınn buğulanmasından şikayet eden kişiler bir adet salatalık dilimini alıp aynayı ovsunlar. Böylece hem buğulanma yok olacak ve aynanız pırıl pırıl parıldayacak hem de etrafa hoş bir koku yayılacaktır.

Haşereler bahçenizi ve saksı bitkilerinize zarar veriyorsa bir aluminyum tabağa salatalık dilimleyin ve bu tabağı bahçenizin ortasına yerleştirin. Saksı toprağının üzerinde de aynı uygulamayı yapın. Bu sayede tüm mevsim haşerelerden kurtulmuş olacaksınız. Bu nasıl mı olacak? Salatalığın içerisindeki kimyasallar aluminyum ile birleşerek haşerelerin dayanamadığı ve uzak durduğu bir koku yayacak.

Denize veya havuza gireceksiniz ve keşke kısa süreliğine selülitleriniz yok olsa mı diyorsunuz? Bunun için sorunlu bölgelerinizi birkaç dakika salatalık ile ovunuz. Derideki kollajenler salatalıktaki fitokimyasallar sayesinde gerilir. Böylece dış tabaka sıkılaşır ve selülit görünümünde azalmalar meydana gelir.

Baş ağrısından kurtulmak ve ertesi güne canlı uyanmak isteyen kişiler yatmadan önce salatalık yiyebilirler. Salatalık içeriği sayesinde vücudunuzun kaybetmiş olduğu besinleri geri almanızda yardım eder.

Diyet yapan kişiler açlık dürtülerini en aza indirmek için bol bol salatalık yemeli.

Evinizde ayakkabı boyanız kalmadıysa bir dilim salatalık ile ayakkabınızı ovarak hem ayakkabınızın pırıl pırıl görünmesini hem de su geçirmez özelliğe sahip olmasını sağlayabilirsiniz.

Evde gıcırdayan kapı ya da pencere mi var? Gıcırdayan yere bir dilim salatalığı alıp sürün. Gıcırtının yok olduğunu göreceksiniz.

Kendisini gergin ve yorun hisseden kişiler sıcak suyun bulunduğu bir kaba bir adet salatalığı dilimlesin ve bulunduğu odaya yerleştirsin. Böylece su buharı ile etrafa yayılan hoş aromalı koku sinirlerinize iyi gelecektir.

Yemekten sonra ferah bir nefes mi istiyorsunuz? 1 dili salatalığı diliniz yardımıyla damağınızda en az 30 saniye bekletin. Ağızda oluşan kötü kokular salatalığın içerisindeki fitokimyasallar ile yok olacaktır.

Çevreye zarar vermeden evye ve lavoboları temizlemek için bir dilim salatalık ile temizlemek istediğiniz yeri ovun. Böylece hem yılların birikimi kirler çıkar hem de evye ve lavabonuz pırıl pırıl parıldar. Aynı zamanda ellerinizi de temizlik malzemelerinin vereceği zarardan korumuş olursunuz.

Boya ve keçi kalemle yazdığınız bir yazıyı salatalığın kabuğu ile silebilirsiniz. Çocukların duvara yazdığı yazılarda da etkilidir.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir