Yanlış Bilinen 17 Zayıflama Efsanesi

Etrafta kilo vermek ile ilgisi sayısız bilgi var. Fakat bu kimi zaman bir bilgi kirliliğine de dönüşmüyor değil. Ortaya atılan çoğu bilgiler kulaktan kulağa dolaşan ve bilimsel bir dayanağı olmayan bilgilerdir. Kilo vermek ile ilgili etrafta dolanan ve insanları yanlış yönlendiren zayıflama efsanelerini sizler için bu yazımızda topladık.

Su İçmenin Yerini Çay ve Kahve de Tutar

Ne yazık ki hayır. İçtiğiniz çay ve kahveler diüretik olduğu için asla suyun yerini tutamaz. Aksine bu içecekler vücutta su atılımını sağladığı için doğal ve iyi bir çözücü olan suyu özellikle diyet süresince bolca tüketmeye özen göstermek gerek.

İstediğim Kadar Meyve Yiyebilirim

Meyveler sanıldığının aksine kalorisiz ya da çok az kalorili değildir. Sağlıklı karbonhidrat kaynakları olan meyveler belirli bir miktarda tüketilmelidir. Aşırı meyve tüketiminde vücuda giren früktoz yağa dönüşür ve özellikle karın bölgesinde yağlanmaya sebebiyet verir.

Su İçersem Zayıflarım

Su vücutta oluşan toksik maddelerin atılması için oldukça önemli olduğu gibi sağlıklı beslenmenin de önemli bir parçasıdır. Su sodyum, flor, potasyum, kalsiyum ve klor minerallerini içerirken protein, karbonhidrat, yağ ve vitamin içermez. Kalorisizdir ancak zayıflamanızı sağlamaz. Suyu zayıflamak için değil sağlığın devamı için içmek gerekir.

Maydonoz Suyu Zayıflatır

Maydonoz C vitamini yönünden oldukça zengindir ve idrar söktürücü özelliği vardır. Kilo vermek için maydonoz suyu içtiğinizde kilo kaybınız yağdan değil sudan olacaktır. Maydonoz suyu geçici ağırlık kaybına neden olur.

Kolay Zayıflamak İçin Ana Öğünlerden Birini Atlamalıyım

Ana öğünlerden birini atlamak sağlık açısından oldukça zararlıdır ve dengeli bir beslenme düzeni oluşturmaz. Ana öğünü atlayarak sağlıklı ve kalıcı bir şekilde kilo vermeniz mümkün değildir. Öğün atlamamaya özen gösterin ve amacınız hep yağ kaybetmek olsun.

Saat 19:00 dan Sonra Bir Şey Yersem Kilo Alırım

Böylesine genel bir yargı yapmaktan kaçınmak gerekir. Geç yatan bir kişi erkenden akşam yemeğini yemişse uyandığında aç kalkacaktır. Böylece ertesi güne olumsuz koşullarda başlanır ve metobolizma yavaşlar. Gece yarısı yatıyorsanız akşam 9 ya da 10 gibi sağlıklı olmak kaydıyla ufak bir ara öğün yapılabilir.

Spor Sonrası Bir Şey Yemezsem Daha Çok Kilo Kaybederim

Spor öncesine bağlı olarak spor sonrasında sağlıklı bir ana veya ara öğün kesinlikle planlanmalıdır. Bu özellikle spordan sonra kasların daha iyi çalışabilmesi için gereklidir.

Açken Egzersiz Yaparsam Daha Çok Yağ Yakarım

Tokken egzersiz yapmak daha az kalori yakmak anlamına gelmez. Tam tersi aç olduğunuz için halsizlikten daha az kalori harcarsınız. Mide tam kapasite dolu iken egzersiz yapmak da yanlıştır. Egzersizler ana yemek yendikten yaklaşık 1-2 saat sonra yapılmalıdır.

Sabah Aç Karna Limon ve Greyfurt Suyu İçersem Yağ Yakarım

Herhangi bir yiyecek veya içecek ile vücuttaki yağlardan kurtulmak mümkün değildir. Bununla birlikte midesinde sorun olan kişiler böyle bir yöntemi uyguladığında ekstra sağlık sorunları ile karşılaşabilirler.

Bol Bol Soda İçerek Zayıflayabilirim

Hazmı kolaylaştıran ve sindirime yardımcı olan soda yağ yakımını sağlamaz. Aksine aşırı içildiğinde iştah açıcı bir etki yapar.

Elma Sirkesi İçersem Zayıflarım

Elma sirkesinin zayıflatıcı bir etkisi olmadığı gibi fazla tüketildiğinde yemek borusunu tahriş eder, reflüye ve birçok ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Bununla birlikte mide asidini yükselttiği için acıkmaya sebep olur.

Diyet Ürünlerini İstediğim Kadar Yiyebilirim

Ürünün light ve diyet için uygun olması o ürünün gün içerisinde sınırsızca yenilebilmesi anlamına gelmez. Bu ürünlerin sadece yağ ve şeker oranı azaltılmıştır. Dolayısıyla tüketim miktarına dikkat edilmelidir. Ayrıca aldığınız bu besinlerin etiketlerini iyice okumanızda fayda vardır. Bir besin ögesini azaltmak için bir diğer arttırılmış olabilir. Farkında olmadan bu ürünleri yiyerek kilonuzun artmasına bile neden olabileceğinizi unutmayınız.

Diyet Yaparken Yağ Alımını Sıfırlamak Gerekir

Zayıflama sürecinde de vücudun belli miktarda yağa ihtiyacı vardır. Yağlar mideyi geç terk ettiğinden dolayı aynı zamanda kişide tokluk hissi de uyandırır.

Az Beslenme ve Aç Kalmakla Kilo Probleminden Kurtulabiliriz

Az beslenmek ve aç kalmak kilo vermekten ziyade kişiye kilo aldırır. Yeterince beslenemeyen metabolizma uzun süre sonrasında alınan besini direk depolamaya alır. Bu şekilde beslenildiğinde metabolizma yavaş çalışmaktadır.

Karbonhidratlar Diyetten Tamamen Çıkarılmalıdır

Diyet süresince karbonhidrattan yoksun beslenildiği taktirde verilen kilolar yağdan değil genellikle sudandır. Böylelikle sudan kilo kaybedildiği için verilen kilolar kısa sürede geri alınabilmektedir.

Kızarmış Ekmeğin Kalorisi Daha Düşüktür

Kızarak ekmekte ekmeğin içerisinde yer alan su buharlaşıp yok olmaktadır. Kızaran ekmekte kaloriyi azaltıcı hiçbir etki kalmamaktadır.

Kısa Sürede Çok Kilo Vermek Sağlıklıdır

Bilimsel çalışmalar ve uzmanlar hafta ortalama 1 ile yarım kilo arasında kilo kaybının normal olduğunu söylüyor. 1 hafta içerisinde bir kilodan fazla kilo kaybetmek sağlıksızdır ve verilen bu kilolar kısa sürede geri alınır.

 

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir