Yer Altındaki Saklı Cennet: Çal Mağarası

calDünyanın en uzun ikinci mağarası olduğu kabul gören Trabzon’daki Çal Mağarası içerisinde yer alan sarkıt ve dikitler ile göz kamaştırıyor. Kimi zaman 1,5 metreyi aşan deresi ve şelaleleri ile birlikte bu mağara birçok turist çekmeyi başarmış durumda. Çal mağarası tam olarak Düzköy ilçesinin Çal beldesinde, deniz seviyesinden 1050 metre yükseklikte bulunmaktadır. Bu alana 2003 yılında İl Özel İdaresi ahşap yürüyüş yolu ve ışıklandırma yaparak daha çok turistin ziyaret etmesine olanak vermiştir.

Oldukça geniş olan bu mağaranın genişliği içeride zaman zaman değişebiliyor. Giriş kısmı 200 metre genişliğinde olan mağara girişten itibaren her biri 150 metre olan iki kola ayrılıyor. Kollardan birinin solunda yer alan odada kalker plato üzerinde yer alan ve dolinden gelen suyun içerisinden aktığı baca dikkatleri çekiyor. Yaklaşık olarak 40o metre olan sağ kolun 60. metresinde ise ziyaretçileri bir göl ile çağlayan karşılıyor. Bu mağaranın en büyük özelliği dış atmosfer ile dolinler arasında bir irtibat sağlanması. Bundan dolayıdır ki mağaranın içerisindeki hava hareketi astım ve sinüzit hastalarına çok iyi gelmektedir. Mağaranın içerisindeki su yağışlı aylarda 1,5 metreyi bulurken yaz aylarında bu seviye 25 santimetreye kadar düşüyor.

Çal mağarasının bugünkü şeklini iki aşamada aldığı söylenir. Bunlardan birincisi yüzeyden sızan suyun kireç taşını çözmesiyle kırıkların genişletip bir yer altı su kanalı oluşturmasıdır. İkinci aşama ise bölgesel yükselme sebebiyle mağara gelişimini sağlayan su akımının azalması ve mağaranın gelişiminin durması. Yıl boyunca ziyaretçi akınına uğrayan bu özel mağaranın yaklaşık olarak 1 kilometrelik bölümü gezmeye elverişli. Aslında mağara henüz tam olarak keşfedilmiş değil. Sadece 8 kilometresine ulaşılabilen mağaraya konaklama sorunu çözülürse ve mağaranın yürüyüş yolu uzatılırsa daha çok turistin geleceği düşünülüyor. Hedef ise 50 bin turisti mağaraya çekmek.

Her yönü ile turizme elverişli olan bu mağara doğal güzellikleri ve zenginlikleri ile dikkatleri üzerinde topluyor. Mağaranın ahşap yolunda debinin yükselmesi ile oluşan tahribat için İl Kültür ve Turizm Müdürü İsmail Kansız: “Bu sıkıntıyı  gidermek için İl Özel İdaresince yürüyüş yolunda tamirata başlandı. Tamirat  sonrası bu yılki turizm sezonunda mağara daha güvenilir ve anlamlı şekilde  turizmin hizmetine sunulacak. Çal, doğal oluşumla ortaya çıkmış bir mağara. Çal  Mağarası’ndaki temiz havanın astım hastalığına iyi geldiği, nefes sıkıntısı çeken  hastalarımızı da iyileştirdiği söyleniyor. Bu konuda bilimsel kanıtlar da var” şeklinde konuştu.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir