Çağdaş Bir Toplum Oluşturma İle Okur-Yazar Oranı Arasındaki İlişkiyi Açıklayınız

Okumak dünyanın en güzel eylemidir. Kitap okuyan insan her zaman bilgili olur, düşünmeyi ve doğru yolu her zaman kendi başına bulmayı öğrenir. Kitaplar hayal dünyamızı geliştirdiği gibi bizleri bilgi ile donatarak daha aydın, daha çağdaş insanlar olmamızı sağlar.

Hepimiz okuma ve yazmayı ilk okul sıralarında  öğreniriz. Gelişmiş toplumlarda okur-yazar oranı yüksek, geri kalmış toplumlarda ise bu oran oldukça düşüktür. Çağın gereklerini yerine getirebilmek için dönemin son değişikliklerinden haberdar olmak gerekir. Bu da ancak okumak ve diğer iletişim araçlarından bilgi edinmekle mümkün olur. Bilgi edinmenin en temel şartı ise okur yazar olmaktır. Okur yazarlık oranı düşük olan toplumlar eğitime önem vermez. Bu toplumlarda insanlar sadece temel ihtiyaçlarını karşılamak için mücadele eder. Bu toplumun fertlerinin dünyadan ve çağdaşlıktan çok da haberi yoktur. Onlar kendi dünyalarında sadece kendileri için yaşarlar.

Çağdaşlığı hedefleyen ve çağın gereklerine uyum sağlamak isteyen toplumlar ise eğitime ve okur yazarlığa önem verir. Zaten bu toplumlar genellikle yenibir çığır açan ve içinde bulunan zamana yön veren toplumlardır.Bu nedenle her toplumda okur yazar oranı arttırılmalı ve böylece çağdaşlığa bir adım daha yaklaşılmalıdır.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir