Her Gün Kahve İçmeniz İçin 11 Neden

kahve1Huffington Post’da yayınlanan bir makaleye göre ABD’de 18 yaş üstü nüfusun %54ü her gün kahve tüketiyor. Uzmanlar ise her gün kahve içmenin insan vücudu açısından birçok faydası olduğunu belirtiyor.

Bir Antioksidan Kaynağı Olarak Kahve

2005 yılında yapılan bir çalışma diğer hiçbir ürünün kahve kadar antioksidan içermediğini ortaya çıkarmış. Meyve ve sebzeler de elbetteki yüksek miktarda antioksidan içeriyor fakat insan antioksidan ihtiyacını en çok kahveden karşılıyor.

Stresten Kurtulmak İçin Kahvesi Koklamanız Yeterli

Seul Ulusal Üniversitesi fareler üzerinde yaptığı bir deney az uykuya maruz kalan ve stres altında olan farelerin kahve aroması ile karşılaştığında  beyinde strese bağlı oluşan proteinlerde oluşan değişimi göstermiştir.

Parkinson Hastalığı İle İlgili Semptomlar Kahve İle Birlikte Azalma Gösterebilir

Kahve tüketen parkinson hastaları hareketlerini daha rahat kontrol edebiliyorlar. Bununla birlikte kahve içen kişilerin parkinson hastalığına yakalanma riskleri de oldukça düşük.

Karaciğeriniz İçin Kahve İçin

2006 yılında yapılan bir araştırmaya göre günde en az bir bardak kahve içen 22 yaş üstü kişilerin siroza yakalanma riski yüzde 20’den daha düşük. Kahve tüketimi alkol ile birlikte gelen siroz hastalığına karşı koruyucu bir etkiye sahiptir. Aynı zamanda kahve alkol ile ilişkisi bulunmayan karaciğer yağlanması gibi rahatsızlıkla da iyi gelmekte.

Kahve İçerek Daha Mutlu Hissedebilirsiniz

Hiç kahve içmeyen kişilere oranla günde 4 bardak ya da daha fazla kahve içen kişiler yüzde 10 oranında daha az depresyona giriyor. Bunun nedeni kahvenin içeriğindeki kafein değil antioksidanlardır.

Kahve İle İntihar Oranları Arasında Bir İlişki Söz Konusu

Yapılan bir araştırma günde 2 veya 4 bardak kahve içen kişilerin yüzde elli oranında daha az intihara teşebbüs ettiğini ortaya koymakta. Bu oran hem kadınlar hem de erkekler için aynı.Bunun altında yatan sebep ise kahvenin bir anti depresan görevi görmesi.

Kahve İçmek Cilt Kanserine Yakalanma Riskinizi Azaltıyor

Günde 3 bardak ve üstü kahve içen kadınların hiç içmeyenlere oranla cilt kanserine yakalanma riskinin daha az olduğunu Harvard Tıp Okulu ile Women’s Hospital 20 yıllık bir araştırma ve gözlem sonucunda kanıtlamıştır.

Kahve İle Daha İyi Bir Atlet Olabilirsiniz

Atletler performanslarına başlamadan önce kahve tükettiğinde performanslarında ciddi artışlar gözleniyor. Özellikle uzak koşu ve bisiklet gibi sporlarda kahve sporcunun performansını olumlu yönde etkiliyor. Kafein kan akışındaki yağ asitlerinin miktarını arttırarak kaslarda bulunan yağın vücut için kullanılmasına olanak sağlıyor.

Kahve Tip 2 Diyabetinin Gelişim Riskini Azaltıyor

Kahvenin Tip 2 diyabetinin gelişim riskini azalttığını The American Chemical Society’nin yaptığı araştırmalar ortaya çıkarmıştır. Buna göre günde 2 bardak ve daha fazla kahve içen kişilerde içmeyen kişilere oranla Tip 2 diyabetinin görülme riski yüzde 50 daha az. Eklenen her bardakta risk yüzde 7 azalıyor.

Zihninizi Daha Uzun Süre Sağlıklı Tutmak İçin Kahve İçin

65 yaş ve üstü kişilerle yapılan bir çalışma bu yaş aralıklarında kanlarında daha yüksek miktarda kafein bulunan kişilerin bulunmayan kişilere oranla alzheimer hastalığına 2 ile 4 yıl daha geç yakalandığını göstermiş. South Florida ve Miami Üniversitesindeki araştırmacılar: ” Orta düzey kahve tüketiminin insanları Alzheimer hastalığına karşı tamamen koruyacağını iddia etmiyoruz. Ancak, orta düzey kahve tüketiminin Alzheimer’a yakalanma riskini düşüreceği veya geciktireceği konusunda inancımız tam” şeklinde konuyla ilgili bir açıklamada bulunmuş.

Kahve Sizi Daha Zeki Bir İnsan Yapar

Sadece uyanık kalmanızın dışında kahve aynı zamanda zihninizin daha iyi ve etkin  çalışmasında da etkilidir. İçtiğiniz kahve sonrasında kendinizi daha dikkatli ve atik hissedersiniz.

 

 

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir