Etik Olan ve Olmayan Davranışlar Güven Duygumuzu Nasıl Etkiler

Etik Olan ve Olmayan Davranışlar Güven Duygusuzu Nasıl Etkiler, Etik Olan ve Olmayan Davranışlar Güven Duygumuzu Nasıl Etkiler

Her toplumun geçmişten getirdiği yazılı veya yazısız birtakım kuralları vardır. Bu kurallar toplumun düzenini sağladığı gibi insanlar arasındaki ilişkiyi de düzenli hale getirir. Yasalar yazılı kurallarken; gelenek, görenek ve görgü kuralları yazılı olmayan kurallar olarak karşımıza çıkar.

İster yazılı ister yazısız olsun toplumun kurallarına herkesin uyması gerekmektedir. bu kurallara uymayanlar bazen yasalar bazen de toplum içinde kınama ve ayıplama şeklinde cezalandırılır. Yazılı olmayan kurallara uymamak etik olmayan davranışlar sergilememize sebep olur. Bu davranışlarda bulunan insanlara ise güven duymakta zorlanırız. Örneğin toplum içinde her zaman etik olmayan davranışlar sergileyen bir kişi ile çoğumuz arkadaşlık veya dostluk kurmak istemeyiz.

İnsan etik olmayan davranışları ile itici hale geldiğinden her zaman bu tarz davranışlardan uzak durmalıdır. Buna dikkat etmezse insanlar kendinden uzaklaşır ve bu nedenle kişi kınanıp ayıplanmakla birlikte yalnız kalır. Öyleyse en güzel davranışın ahlaklı ve etik davranışlar olduğunu bilerek buna göre hareket etmeliyiz.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir