Kadınlar Neden Alışveriş Yapar

kadın1Her kadının içinde bir alışveriş tutkusu yatar. Kimileri için bu tutkudan ziyade daha çok bir bağımlılığa da dönüşebilmektedir. Peki kadınlar niçin alışveriş yapar? Bunun gerçek yanıtı aslında nedir?  Yapılan araştırmalar bu sorunun yanıtını bizlere sunuyor. İşte kadınların alışveriş tutkunu olmasının sebepleri…

Güvenlik: Kadınları için alışveriş yapmak ailesi, sevdikleri ve değer verdikleri kişiler için büyük önem arz ediyor.Yaptıkları alışveriş ile ailelerine daha iyi bir yaşam standardı sağladığını düşünen kadınlar aslında alışveriş yaparken kendilerini güçlü hissediyor. Alışveriş yaparken mağazalarda duyumsadığı o hissiyat ile bir yaşam standardı olduğunu hissediyor ve bunu ailesine de kazandırmak ve yaşatmak istiyor.

Sosyal Sınıflandırma: Alışveriş yapmak kadınlar için sosyal bir ifade şekli. Doğru şeyi doğru mağazadan alan kadınlar kendilerini daha iyi hissediyor. Sebze ve meyveyi manavdan aldığınızdaki hissiyat ile köşedeki minik marketten aldığınız hissiyat farklıdır. Manavlar bu iş için çalışmaktadır ; sebze ve meyveler daha tazedir. Manavdan alışveriş yapmak kişinin sağlığına verdiği önemin göstergesidir.

Özyaratım: Kadınlar satın aldıkları şeylerin kendilerini tanımlamasında yardımcı olduğunu düşünüyor. Yani alışveriş yapmak kadınların için kendilerini tanımlama yöntemi oluyor. Bu noktada “İnsanlar marka satın almazlar, duygu satın alırlar. ” sözünü unutmamak gerek.

Hayal Etme: Kadınların hayal gücü oldukça geniş. E alışveriş yaparken de satın aldıkları şeyler dışında tüm alternatifler ile ilgili hayal kurmayı seviyorlar.

Oyun: Kadınlar alışveriş yapmayı eğlenceli bir iş olarak görüyorlar.

Macera: Her alışveriş kadınlar için bir macera. Çünkü alışveriş yapmak son derece güçlü olan merak duygusuna hitap ediyor. Kadınların bir şeyi bilme ile ilgili çok güçlü hisleri var ve alışveriş yapmak onlar için bir hazine avı gibi.

Öğrenmek ve Yönetmek: Düşünüldüğünden çok fazla alınacak şey var değil mi? Kadınlar için alışveriş diğerleri gibi öğrenilmiş bir beceridir.

Değişiklik: Kadınlar için alışveriş yapmak hayatlarında değişikliğe sebebiyet veren hoş bir faaliyet. Kadınlar bu sayede günlük rutinlerinin dışına çıkıyor ve bu da çoğunlukla kişilerde stresin azalmasına yarıyor.

İletişim: Alışveriş yapmak kadınların daha fazla iletişim kurmasını sağlıyor. Alışveriş yapmak onlar için sosyal ilişkiler kurmayı sağlayan bir faaliyet. Dost sohbetlerinde alışveriş hakkında konuşulacak pek çok konu var mesela.

 

 

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir