Savaşta Cesaret mi Silah Mı Daha Önemlidir

Dünyamız bu halini alıncaya,devletler bu şekilde şekilleninceye kadar insanlık tarihi birçok savaşa sahne olmuştur. Binlerce insanın öldüğü, çok kanlı çarpışmalara sahne olan bu savaşlar bazıları tarafından kazanılmış ve bazıları tarafından kaybedilmiştir.

Bir savaşı kazanmak şüphesiz ki orduyu yöneten başarılı komutanlar ve bir o kadar da o komutanın askerlerine bağlıdır.Ancak bununla birlikte savaşta kullanılan teknolojik silahların da savaşı kazanmaya etkisi son derece fazladır. Bu iki durum değerlendirildiğinde cesaretin silahtan daha önemli olduğu söylenebilir. Bir savaş alanı son teknoloji ile geliştirilmiş silahlarla dolu olsa da onları kullanacak cesarette askerler ve komutanlar yoksa bu silahlar hiçbir işe yaramaz.

Savaşlarda cesaret her şeyin üstünde gelir. Örneğin Çanakkale Savaşı Türk askerinin ve Mustafa Kemal’in cesareti karşısında kazanılmıştır. Oysaki onların karşısında güçlü silahları bulunan işgal güçleri bulunmaktadır. Bu da savaşlarda cesaretin silahtan daha önemli olduğunu bir kez daha kanıtlamaktadır.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir