Fatih, Fetih Ruhu ve Gençlik ile İlgili Kompozisyon

Fetih ruhu, İstanbul’un fethine olanak sağlayan manevi değerleri temsil etmektedir. Tarih boyunca yapılan tüm fetihler incelendiğinde İstanbul’un fethi bunlar içinde en değerli olanıdır. Çünkü İstanbul’un fethi sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammet tarafından müjdelenmiş bir fetihtir. Bu nedenle pek çok hükümdar tarihte İstanbul’u fethetmeye çalışmış ancak bu şanlı olayı sadece Fatih Sultan Mehmet gerçekleştirebilmiştir.

Fatih Sultan Mehmet bu amacına ulaşabilmek için çocukluğundan itibaren dersler almış, bu büyük fatih hocası Akşemsettin tarafından eğitilmiştir. Fatih Sultan Mehmet İstanbul’u fethettiğinde henüz yirmi bir yaşındadır. Bu büyük başarı aldığı eğitim ile ilgili olsa da şüphesiz ki onu başarıya götüren, sahip olduğu iman ve manevi güçtür. Büyük fatih, bu başarıya giden yolda Peygamberimizin müjdelediği unvana sahip olabilmek için ruhunu manevi değerlerle beslemiştir.

İstanbul’u fetheden fatih Sultan Mehmet, fetih gerçekleştikten sonra burada yaşayan halka çok iyi davranmış; dini ve ırkı ne olursa olsun herkesi olduğu gibi kabullenmiştir. Onun bu davranışı fetih ruhunun güzelliğini bir kez daha yansıtmaktadır. Günümüzde gençliğe düşen bu ruhu çok iyi anlayarak onu örnek almaya çalışmaktır. Azim, kararlılık ve manevi güç ile başarılamayacak hiçbir şey yoktur. Başarıyı yakalamak için yaşın küçük olması bir bahane değildir. Ünlü şair Arif Nihat Asya da bu durumu şu dizeleriyle çok güzel anlatmıştır:

Yürü, hala ne diye kendinle savaştasın

Fatih’in İstanbul’u fethettiği yaştasın

 

3 Yorum
  1. 21 Mart 2014
    • 23 Mart 2014
  2. 27 Nisan 2014

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir