Vücudumuzdaki Sistemlerin Birlikte ve Eş Güdümlü Çalışmasıyla İlgili Örnekler

Vücudumuzu bir fabrikaya benzetebiliriz. Çünkü vücudumuzdaki tüm sistemler birlikte ve eş güdümlü olarak faaliyet göstermektedir. Vücudumuzda saniyeler içinde sayılamayacak kadar çok olay gerçekleşir ve gerçekleşen tüm bu olaylar birlikte ve eş güdümlü olarak gerçekleşir. Saniyeler içinde ne kadar çok olayın gerçekleştiğini tahmin etmek neredeyse imkansızdır.

Vücudumuzda aynı anda gerçekleşen olaylar arasında algılamayı, düşünmeyi, koklamayı, yürümeyi ve konuşmayı sayabiliriz. İnsan vücudu düzenli ve sistemli bir biçimde birden fazla olay meydana gelir. Dolayısıyla bu olaylar denetleyici ve düzenleyici sistemler tarafından gerçekleştirilir. Düzenleyici ve denetleyici sistemleri sinir sistemi ve iç salgı bezleri oluşturur.

İnsan vücudundaki sistemlerin birlikte ve eş güdümlü çalışmasına örnek olarak boşaltım, solunum, hormonal, sinir, üreme, hareket ve destek gibi yedi adet sistemimizin ve beş duyu organımızın birbirleriyle eş güdümlü olarak çalışması verilebilir. Mesela solunum sistemimiz koku alma organımız ile aynı anda çalışarak solunum yapmamızı sağlar.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir