Mehmet Akif Ersoy’un Kısaca Hayatı

Asıl adı Mehmet Ragif’ tir. 1873 yılında İstanbul’da doğmuştur. Babası Temiz Tahir Efendi, annesi ise Emine Şerife Hanım’dır. Eğitim öğretim hayatına ilk olarak Emir Buhari Mahalle Mektebinde başlamıştır. İlk ve orta öğretimden sonra ise Mülkiye Mektebine devam etmiştir. Babasının ölmesi ve evlerinin yanması gibi olumsuzluklara rağmen Baytar Mektebini birincilikle bitirmiştir. Öğrenim hayatı boyunca yabancı dillere ilgi duymuş, Fransızca ve Farsça öğrenmiştir.

Ziraat nezaretinde baytar olarak görev aldı. Memuriyetinin yanı sıra Ziraat Mektebinde ve Darülfünun’da edebiyat dersleri verdi. 1893 yılında M. Emin Bey’in kızı İsmet Hanım ile evlendi. 1920 senesinde Burdur Mebusu olarak Büyük Millet Meclisine seçilmiştir. 17 Şubat 1921 yılında İstiklal Marşını yazmıştır. 12 Mart’ta meclis şiiri kabul etmiştir.

Hastalık sebebi ile bir deri bir kemik kalan Mehmet Akif Ersoy İstanbul’a gelmiş ve burada tedavi görmüştür. Hastalığı yenemeyince de 27 Aralık 1936 tarihinde hayata gözlerini yummuştur. Kabri ise Edirnekapı Mezarlığındadır.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir