Doğu Karadeniz Bölgesinin Özellikleri

Karadeniz Bölgesi incelendiğinde Doğu Karadeniz bölümü bölgenin en dağlık bölümünü oluşturur. Bölgedeki dağlar burada düzlüklerin az, engebenin fazla olmasına sebep olur.

Burada dört mevsim yağış görüldüğünden Doğu Karadeniz gür bir bitki örtüsüne sahiptir. Bu bitki örtüsü bölgede hayvancılık yapılmasını kolaylaştırmaktadır.

Doğu Karadeniz Bölgesi, dağlık bir yapıya sahip olduğundan bölge makineli tarım yapmaya uygun değildir. Bu bölgede en fazla mısır, çay ve fındık yetiştirilir.

Yine yer şekillerinin etkisi ile birlikte burada yol yapmak çok zor bir iştir. Bu nedenle Doğu Karadeniz bölgesi’ nin en önemli sorunlarından bir tanesi de ulaşımdır. Bölgede ulaşımın zor olması sebebiyle Doğu Karadeniz Bölgesi ülkemizde en çok göç veren bölgelerin başında gelmektedir.

Arazinin bir çok iş dalına uygun olmaması bölge insanının deniz ürünleri konusunda zaman içerisinde uzmanlaşmasına aracılık etmiş. Ülkemizdeki balıkçılığın %80 gibi bir oranı Doğu Karadeniz bölgesinde yapılmaktadır.

Doğu Karadeniz bölgesi ülkemizin taş kömürü ve bakır üretimindeki en zengin bölgesi olma özelliğinide elinde bulundurur.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir