Harf İnkılabının Yapılması ve Millet Mekteplerine Açılmasının Türk Toplumuna Etkileri Nelerdir

Harf inkılabının yapılması ve millet mekteplerine açılmasının Türk toplumuna etkilerinin neler olduğu hakkındaki bilgileri bu yazımızda sizler için paylaştık.

1 Kasım 1928 yılında Arap harfleri yerine Latin harfleri kullanılmaya başlandı. Harf inkılabı sayesinde okur-yazar oranında olumlu bir artış gözlenmiştir. Başta çocuklar olmak üzere hiç okuma yazma bilmeyen kişiler okul sıralarını doldurmuştur bu tarihten itibaren. Böylece cehalete hızlı bir darbe inerek aydınlıklara yelken açılmıştır.

Okuma yazma bilen kişi sayısının artması ve basım kolaylığı ile kültür hayatı canlanmıştır. Yeni harflerin yerleşmesi ile Türkçe yabancı diller boyunduruğundan kurtulmuş ve kendi öz kimliğini kazanmıştır. Dilde reform yapabilmenin önü böylelikle açılmıştır. Bölgelerdeki şive farklılıklarında azalma görülmüştür. Türkiye yönünü batıya çevirmiştir. İsmet İnönü harf inkılabı hakkında şu sözleri söylemiştir:

“Harf inkılâbının bizde tesir ve büyük faydası, kültür değişmesini kolaylaştırmasıdır. İster istemez Arap kültüründen koptuk. Arap dili üzerinde işlemek hevesi millî kültürü zayıflatmıştır. Bizim devrimizde Lâtin harflerine geçmek Türk dilini ve millî kültürü kurtarmak için esaslı bir etken olmuştur.”

 

One Response
  1. 28 Kasım 2014

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir