İlk yardım da Tedavi Nasıl Yapılır

İlkyardım esnasında tedavinin nasıl yapılabileceği ile ilgili bilgiye bu yazımızda ulaşabilirsiniz.

İlkyardım hasta veya yaralı kişiye yaralanmasından ya da hastalanmasından hemen önce doktor olay yerine ulaşıncaya kadar hayatını kurtarmak için yerinde ve zamanında yapılan yardıma denir. Yaşamı boyunca her insan ilkyardım gerektiren durumlarla karşılaşabilmektedir. Bu nedenle ilkyardım tedavisini her birey bilmelidir.

İlkyardımda teşhis, tedavi ve taşıma olmak üzere üç ilke yer alır. Teşhis için önce yaralının ve ya hastanın hikayesi öğrenilmelidir. Sonrasında ise belirtiler saptanmalıdır. Tedavi için temek ilkyardım kuralları hatırlanarak hasta için en uygun tedavi yöntemi zaman kaybetmeden uygulanmalıdır. Son olarak teşhis ve tedavi gerçekleştiğinde hasta veya yararlı ilgili sağlık personelleri tarafından hastaneye götürülmek üzere ambülansa taşınır.

Eğer yaralının kanaması varsa durdurunuz. Yaraya baskı yaparak kanama durdurulabilir. Kişinin ayaklarını kalp seviyesinin yukarısına meyilli olarak yatırınız. Hasta veya yaralıyı dikkatli muayene ediniz. Hastayı yatırarak dinlendiriniz. Solunum yolunu açık tutun ve gerekiyorsa yapay solunum yapın. Şuursuz olanlara sulu ya da katı yiyecek vermeyin.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir