Çanakkale Türküsünün Hikayesi

Bu yazımızda Çanakkale türküsünün nasıl ortaya çıktığı ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.

Emrullah Nutku’nun “Çanakkale Şanlı Tarihine Bir Bakış” adlı eserinde yer alan bir mektup Çanakkale türküsünün ortaya çıkmasında ön ayak olmuştur. Eserin içerisindeki mektubu yazan Emrullah Nutku’nun kardeşi Seyfullah’tır. Seyfullah 1903 doğumludur ve savaş zamanında lise öğrencisidir. Seyfullah Çanakkale’den gönderdiği ve üzerinde 24 Eylül 1914 yazılı mektupta şu ifadeleri kullanmıştır:

Sevgili Anneciğim,

“Canımıza tak diyen iki yıllık gurbet hayatından artık kurtuluyoruz. Sana ve aileme kavuşacağım için seviniyorum.

Mektebimizi alıyorlar., hastane olacakmış, bizi de İstanbuldaki mekteplere dağıtacaklarmış. Hocalarımızın çoğu da askerlik hizmetine gidiyorlar, büyük sınıflar da gönüllü yazılacaklarmış. Bugün Türkçe hocamız sınıfa geldi, ama çok kalmadı, bize veda etti. Bize; “Zamanı gelince cephede yapılacak vatan hizmetinin mektepte yapılan hizmetten kutsi olduğunu” söyledi.

Birkaç günden beri Çanakkale sokaklarından askerler geçiyor. “Çanakkale içinde Aynalıçarşı, Anne ben gidiyorum düşmana karşı” şarkısını söylüyorlar. At üstünde zabitler, top arabaları, mekkare ve deve kervanları sokağımızı doldurdu. Harp olacakmış. İngiliz ve Fransız harp filoları boğazın dışında dolaşıyormuş. Buraları bombardıman edeceklermiş. Bu bombardımanı görmek isterdim, ama yakında Çanakkaleden ayrılacağız. Ama size kavuşacağım ben.

Beybabamın, sizin ellerinizi öper kardeşlerime selam ederim.

Oğlunuz Seyfullah. “

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir