Casablanca Neresidir

casa1Casablanca, Atlas Okyanusu’nun kıyısında Fas’ın batısında bulunan bir şehirdir. Şehir büyük bir liman kenti olma özelliği göstermektedir. Nüfusu dört bin kadar olan Casablanca, İspanyol dilinde “Beyaz Ev” demektir.

Tarih boyunca Berberiler, Araplar, İspanyollar, Portekizliler ve Fransızlar Fas’ta varlıklarını sürdürdüklerinden Casablanca’da tüm bu kültürlerin izlerine rastlamak mümkündür. Burası ılıman bir iklime sahiptir, bu nedenle bölgede çok sıcak yazlar ve soğuk soğuk kışlar görülmez.20. yüzyılda başkent olan şehir, o dönemin en çağdaş mimarisine sahip yerdir. Bu durum Paris’teki Güzel Sanatlar Akademisi’nden mezun olan genç mimarların burada eserler ortaya koymalarından kaynaklanmıştır. Bu genç mimarların eserleri şehirdeki mimariyi ve sanatı modern hale getirmeyi başarmıştır.

Bir kültür merkezi olan Casablanca, Fas’ın modern yüzü olarak bilinmektedir. Aynı zamanda bir ticaret merkezi olan şehir hem kültürel hem ekonomik alanda dikkat çekmeyi başarmıştır.

Dünyada büyük üne sahip olan II. Hasan Camii buradadır. Bu camii dünyadaki en büyük üçüncü İslami ibadet alanı ve dünyanın en büyük ikinci camisidir. Aynı zamanda bu cami dünyadaki en uzun minareli camidir. Açık alanında 80 bin, kapalı alanında 25 bin kişi ibadet edebilir.

Dalgalı sahili ile sörfçüler tarafından oldukça tercih edilebilir bir yerdir. Pek çok villa ve lüks oteller ile dolu olan sahili palmiye ağaçları ile süslenmiştir. Bu durum nedeniyle turistlerin oldukça ilgisini çeken bir yerdir. Bölgede restoranlar ve barlar da dikkat çekmektedir.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir